Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dům dětství

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 191x, 192x
1919–1924 patřil k pokusným školám uměleckého typu také Dům dětství v Horním Krnsku u Mladé Boleslavi, jehož ředitelem se stal Ferdinand Krch.
V tomto reformním výchovném ústavu pro legionářské sirotky, který se stal opravdovým domem dětství s rodinnými vztahy, působili také skvělí pedagogové Ladislav Švarc a Ladislav Havránek.
Důraz byl kladen na výchovu v přírodě, výchovu hrou a na jednotu mravní, citové, estetické a tělesné výchovy. Osvědčenou formou estetické výchovy se v Domě dětství staly literárně hudební besídky, v nichž roli interpretů i posluchačů převzaly děti samy.
V jeden múzický celek se pojily recitace, zpěv, poslech vybraných skladeb, pohyb, tzv. světelné obrazy, dětské kresebné pokusy na dané téma a zmelodizované původní dětské verše.
Zazněly zde např. prokomponované cykly s názvy Moře, O babičce, Jarní slavnost, Pohádka lesa, Vánoce.

Nejznámější publikace Ferdinanda Krcha:
Padesát veselých výstupů a divadélek pro děti, Veselé cviky a hříčky pro děti, Říkadla a písně s pohybem, Tři sta Kašpárkových legrací, Běží liška k Táboru, Rýmovačky naší Kačky, Babičko, povídej.
Bibliografie:
MACHKOVÁ, Eva: Tendence dětského a školního divadla do roku 1945. In: Cesty českého amatérského divadla. Vývojové tendence. IPOS-ARTAMA 1998, s. 105.

TURKOVÁ, Magdaléna: Ferdinand Krch. Metodický portál RVP - Základní vzdělávání. www.rvp.cz/clanek/

Mapa působení souboru - Dům dětství

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':