Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči, DO

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 19xx
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 194x
1940 zaznamenán divadelní odbor dobrovolného hasičského sboru.

1943 J. J. Kolár: Písně, dcery ducha mého, režie místní ředitel školy.
"Děj hry je – viděno dnešníma očima - velice prostinký (dvě svatby s překážkami a nezbytným happyendem), ale ve válečné době, zvláště po atentátu na říšského protektora R. Heydricha, byla její volba oprávněná, neboť se v ní klade zvláštní důraz na vlasteneckou povinnost nezapomínat na národní písně. Tato idea byla pochopena tak silně, že hra zaznamenala úspěch, jaký nezaznamenala žádná jiná hra před ní ani po ní, a to jak ve Struhařově, tak i v Kondraci."
"Už když jsme hru nacvičovali ve Struhařově, navrhla jsem tatínkovi, že by asi bylo působivé, kdyby v této scéně hrál za kulisami student Mirek Zvára (viz můj minulý příspěvek), a to variace na píseň Lásko, bože lásko v úpravě Jiřího Fialy pro filmMuzikantskáLiduška.Jevištěbudetemné,jenjednobodovésvětlo nepatrně osvětlí Vendulku, aby zdůraznilo němohru jejího zoufalství. To trvalo jen krátce, pak zoufalá dívka hlesne:
Toníčku! a kácí se k zemi. Smutná melodie houslí ještě pomalu doznívá. Scéna měla velký ohlas, ale nejen tato. I muži v obecenstvu posmrkávali."
Bibliografie:
KUBŮ, Libuše: Písně dcery ducha mého. (O uvedení této hry v roce 1943 souběžně spolky v Kondraci a Struhařově.) Kondracký zpravodaj č. 13, září 2006.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s. 495.

ROČENKA České zemské hasičské jednoty 1941, s. 96.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči, DO

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':