Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1908
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
1898 vznikl v Tovačově Sokol,
v témže roce i zábavní výbor, předsedou byl Antonín Drábek, pořádal večírky a šibřinky.
1908 patrně vznikl Divadelní odbor - poprvé hrál v sále hotelu U Tří králů. V tomto roce podle kroniky Sokola, sehrál soubor dokonce 4 divadelní představení: Závěť od Josefa Štolby, veselohry Václava Štecha Maloměstské tradice čili jak lze jen pomocí protekce dostat místo u obce a Deskový statek, poté Já mám příjem
1912 začal hrát na dobře vybaveném jevišti nové sokolovny.
1913 vedoucím divadelního odboru mladý učitel Pavel Silnoušek. S pomocí učitele Jaroslava Pinkavy nacvičena 3 divadelní představení, hrála se i mimo Tovačov.
V polovině léta 1914 sokolovna zabrána pro vojenské účely, několik ochotníků muselo odejít do války,
divadlo hrát přestalo, činnost Sokola 24. 11. 1915 zakázána.

Po skončení války a vyhlášení samostatného československého státu se v sokolovně konal 3. 11.1918 velkolepý oslavný večer s působivými živými alegorickými obrazy zmučené a osvobozené Čechie.

1919 pravidelná divadelní činnost obnovena, zpočátku uváděny hry Tylovy a Jiráskovy - 1919 Jirásek: Kolébka, Mahen Jánošík.
1919-1932 vedoucím divadelního odboru Ferdinand Orálek.
Postupně i další čeští autoři, častěji veselohry a operety. Pro své herecké i pěvecké výkony oceňován Albert Pokorný, učitel tovačovské měšťanské školy.
1920-1930 většinou 2 představení ročně.
Z repertoáru např.: Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák, Alois Jirásek: Otec, historická hra Gero, Josef Skružný: Lázeňská víla, Ignát Hermann: Vdavky Nanynky Kulichovy a Čeněk Habart: Tajemný dub.
Ve 30. letech 20. století, byl divadelní odbor Sokola stále dosti činný. Sehrál např. hry: Jaroslav Vrchlický: Noc na Karlštejně, Josef Štolba: Staré hříchy, Alois Jirásek: Lucerna, Ignát Hermann: Kondelík a Vejvara, R. Mařík: Když služebnictvo stávkuje, Jan Palák: Zlatý Jiří a V. Ben: Zlomte okovy.
1936 Vlastislav Ant. Vipler: Maryna ze mlýna, opereta, spolupráce s hudebním odborem, reprízována též v Bedihošti,
1937 J. Fořt: Kráska ze Šumavy, opakována v sousedním Dubu nad Moravou.
1940 předsedou dramatického a hudebního odboru Jaroslav Greis. Pod jeho vedením činnost odboru zintenzivněla, v odboru dostatek mladých členů. Sehráno 5 titulů činoherních i operetních - Josef Hora: Dva bratři, Vilém Werner: Štěstí je umění, Ferdinand František Šamberk: Palackého třída 27 (2x), Jaroslav Beneš: Píseň domova a Rudolf Piskáček: Slovácká princezka.
1941 v říjnu činnost Sokola zakázána okupačními úřady.

1945 činnost obnovena, 1. výborová schůze se konala již 24. 5., div. odbor začal hrát divadlo - mj. komedie Oty Mináříka Zorka, národní báchorka se zpěvy Strakonický dudák J. K. Tyla, veselohra Ferdinanda Františka Šamberka Palackého třída 27, dále Píseň domova a Nero. Z operetní tvorby oblíbená Slovácká princezka Rudolfa Piskáčka.

Přesné ukončení divadelní činnosti po roce 1948 není doloženo.
Bibliografie:
INDRÁK, Antonín, SILNÁ, Ingrid: Ochotnické divadlo v tělocvičných spolcích. Sokolské divadlo. In SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 23-29.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 553.
Archivy:
Kronika Sokola

Související Organizace

Související Obrázky

Tovačov, Sokol, Slovácká princezka, 1940
Tovačov, Sokol, Tovačovská sokolobna


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':