Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1920
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, ... 194x
Loutkové divadlo TJ Sokol
1920 objednalo loutky z Prahy, zakoupeno asi 10 tělíček a 15 hlaviček loutek. Členky Sokola připravovaly pro loutky šatečky, technické práce obstarával dorostenec Josef Soukeník: "Krásného, ale hrůzostrašného draka tak důmyslně vybavil, že očima měnil barvu do zelena i červena, ocasem tloukl a oheň z prskavek rozšiřoval na všechny strany."

Pro tyto loutky napsal hru Princezna a drak ředitel reálného gymnázia v Litovli Dr. Josef Fürst. Kašpárka zvonivým hláskem mluvila Františka Venclíková.

Nejprve se hrálo - v neděli odpoledne - v šatně Sokolovny, později na upraveném jevišti velkého sálu:
"U jeviště jsme položili stupeň, z obou stran divadélka staré kulisy, vzadu jsme natáhli drát, aby loutky byly na dosah ruky a takto upravené jeviště nám nejlépe vyhovovalo. Mluvící byli ukryti před diváky a sledovali hru na jevišti. Velice pěkně krále a Škrholu představoval br. Bohuš Venclík. Jeho mohutný hlas a pěkný důraz sám o sobě již dodával představu úlohy, koho hrál. Princezny a jiné ženy zase sestra Eliška Hrbáčková hrála, její manžel Věkoslav Hrbáček a br. Jaroslav Pinkava se dělili o další mužské úlohy."

Hrálo se přes 2 roky, poté bylo v sokolovně zřízeno kino, které v neděli odpoledne hrávalo i 2x, takže loutkáři neměli kde pokračovat.
Divadélko bylo prodáno Sokolu do Troubek.

1940 tovačovský lékárník PhMr. Mojmír Helcelet věnoval tovačovskému Sokolu loutkové divadlo.
Patrně se na něm začalo hrát až po 2. světové válce.

Informace, jak dlouho se LD hrálo a kdo hrával, se nedochovaly.
Bibliografie:
INDRÁK, Antonín: Ochotnické loutkové divadlo. In SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 51-53.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 553.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':