Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotnická družina divadelní (hasiči a sokolové) / TJ Sokol Kněžmost

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1894
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x
"První zmínka o ochotnickém divadle v Kněžmostě je nastíněna mezi roky 1894 - 1898, kdy se při založení Sokolské jednoty začaly objevovat místní spolky spolu s ochotníky (Ochotnická družina divadelní). Hrávalo se právě u místní sokolny při vchodu do budovy, dále pak u staré školy na prostranství před Ponocnými č. p. 40, kde bylo jeviště a v místech staré lípy před školou bylo hlediště. Zachovalo se i několik fotografií místního spolku. Abychom uvedli na pravou míru původ divadla, hrával spolek hasičů a spolek sokolů. Ale zřejmě si mohl zahrát každý, kdo měl chuť."

1920 sehrála jednota divadelní představení Kostnické plameny (F. J. Karas) za velké účasti. Na oslavu 28. října sehrála jednota Jiráskovu Vojnarku.

1923 Divadelní družina odehrála tři divadelní představení. Dne 13. dubna pořádal učitelský sbor hudební akademii pod Valečovem, kde za popudu okresního osvětového sboru byl sehrán Jiráskův Jan Žižka.

Později hráli jako Kroužek divadel. ochotníků TJ Sokol Kněžmost.

1931 TJ Sokol sehrála v sokolovně hru Krakonošova medicína (Průcha).
1936 sehráli v Mnichově Hradišti společně s tamní jednotou Československé obce legionářské hru Jízdní hlídka (F. Langer).
Bibliografie:
DIVADLO v Kněžmostě. Podle kronik obce a Sokola zpracovala Ivana Cenefelsová. Rkp. pro DBČAD 2012, 7 s. Též plakáty a foto.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 364.

ŠIMONEK, Jan: Soubor informací o ochotnickém divadle v okrese Mladá Boleslav. Rkp. pro MČAD 1998, 23 s. Viz Místa/Okresy/Mladá Boleslav/Texty.
Archivy:
Okresní muzeum Mnichovo Hradiště:
Plakáty Kněžmost.

Státní okresní archiv Mladá Boleslav:
Okresní národní výbor Mnichovo Hradiště, ka 106.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Ochotnická družina divadelní (hasiči a sokolové) / TJ Sokol Kněžmost

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':