Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Jasoň

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1859
Působení: 186x, 188x, 189x, ... 192x, 193x, 194x, 195x, 196x, 197x, 198x, 199x, 200x
1859 založil učitel Josef Kotyk v tehdejším Německém Brodě zpěvácký spolek Jasoň, projevoval také divadelní aktivity
1869 Delacour: Poslední slova generálova
1883 uvedl operetu Frater Serafín (Hausmann), společně se studujícími uvedena veselohra Osudné psaníčko (Sardou).
K okamžikům nejslavnějším patří Dvořákův večer 15. května 1892, konaný na rozloučenou s Antonínem Dvořákem před jeho odjezdem do "Nového světa", kterého se zúčastnil i sám Antonín Dvořák s rodinou a v jehož průběhu mu byl předán diplom čestného člena Jasoně.

1898 Blodek: V studni (spolupráce se SDO Havlíčkův Brod).

1924 - dalším významným milníkem historie Jasoně bylo úspěšné turné velmi kvalitního ženského sboru po Dánsku v roce 1924. Sbor v té době vedl dirigent Bohuš Pojezdný a éra jeho 27letého působení je v kronice Jasoně zapsána zlatým písmem. Pod jeho vedením se z krize způsobené 1. svět. válkou sbor vypracoval na velmi vysokou úroveň a dostal se do povědomí široké veřejnosti i za hranicemi Českomoravské vrchoviny, zvláště po několika vystoupeních ve Smetanově síni v Praze.

1945-1959, problematická léta, kdy sbor nejprve opustila řada členů, kteří odešli osídlovat poválečným odsunem opuštěné pohraničí.
1959 Po odchodu sbormistra Ludvíka Piláta v roce pak sbor k dalšímu rozvoji činnosti přivedli noví dirigenti Miroslav Vymlátil a Hana Matoušková.
1963 vzniklo spojením ženského a mužského sboru smíšené těleso, které je po následujícím desetiletí vzájemných rozchodů a spojení definitivně ustanoveno zásluhou Evy Bechyňové v roce 1973 a v této podobě účinkuje do dnešních dnů.

Od 1986 vede sbor Alena Konrádová, která navazuje na velmi kvalitní práci své předchůdkyně.
Uvolnění politických poměrů na konci osmdesátých let s sebou přineslo i nové možnosti prezentace činnosti sboru, a tak v posledních letech, vedle častých vystoupení v zemích Koruny české, soubor rovněž přispívá k šíření dobrého jména české hudby v zahraničí.
Jasoň zavítal do holandského partnerského města Brielle, německého Wolfschlugenu, navázal velmi úzké vztahy s holandským sborem Voorne's Dameskoor z Oostvoorne, smíšeným sborem z Mömlingenu u Frankfurtu nad Mohanem a s dnes již zahraničním Spišským učitelským speváckym zborom ze Spišské Nové Vsi.

K významným aktivitám sboru patřila práce jeho členů při organizaci pěveckého víkendu Bohemia Cantat, jehož vznik a existence je neodmyslitelně spjatá právě se jménem sbormistryně Aleny Konrádové. Ta také stála u zrodu festivalu Stamicovy slavnosti, který se každoročně v Havlíčkově Brodě koná dodnes.

2003 převzal otěže Jasoně mladý sbormistr Michal Hájek. Věnuje se především hledání nového a originálního repertoáru a kráčí po neprošlapaných sborových cestičkách a žánrech. Překvapující byly například koncerty s havlíčkobrodskou jazz-rockovou kapelou Denudace a mnoha hosty, mystický noční koncert v kápích za svitu loučí, uvedení jiskřivé barokní mše Jana Dismase Zelenky společně s orchestrem či provedení příběhu utkaného z lidových písní syrově upravených Zuzanou Vlčinskou. Sbor vystupuje rovněž v neobvyklých prostorách hornického dolu, jeskyně, či zatopeného lomu. Udržuje čilý styk se slovenským sborem Chorus Iglovia (Spišská Nová Ves) a často spolupracuje s regionálními spřátelenými pěveckými tělesy, jako například Doubravan (Chotěboř), Gaudeamus (Světlá nad Sázavou), Limbora (Havlíčkův Brod), Pěvecký sbor Havlíčkova gymnázia (Havlíčkův Brod), Musica Sarensis (Žďár nad Sázavou) a další. Spolu se Symfonickým orchestrem Region ze Světlé nad Sázavou uvádí výběr z operních a operetních melodií a také vánoční koncerty s provedením Rybovy České mše vánoční.

Na svých posledních toulkách zamířil Jasoň, inspirován písněmi přírodních národů, až do pralesa.
Bibliografie:
Divadelní listy 1883, č. 12, s. 110, č. 27, s. 230.
Thalie 1898-9, č. 4, s. 31.
Archivy:
Havlíčkův Brod, Státní okresní archiv, Spolky, plakáty

Související www odkazy

Související Obrázky

Havlíčkův Brod, Jasoň, Poslední slova generálova - plakát, 1869
Havlíčkův Brod, SDO a Jasoň, Maloměstské tradice - V studni - plakát, 1898
Havlíčkův Brod, SDO a učitelé a děti škol, Pohádka o zlatém klíči a živé vodě - plakát, 1927


Mapa působení souboru - Jasoň

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Havlíčkův Brod, Jasoň, Poslední slova generálova - plakát, 1869
Havlíčkův Brod, SDO a Jasoň, Maloměstské tradice - V studni - plakát, 1898
Havlíčkův Brod, SDO a učitelé a děti škol, Pohádka o zlatém klíči a živé vodě - plakát, 1927