Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Žákovské divadelní a pěvecké sdružení

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1932
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 193x
Žákovské divadelní a pěvecké sdružení zal.
1932 Jaroslav Vlach, Cyril Vodička a Karel Frydrych.
Soustředili v něm děti rodičů různých politických směrů a snažili se vést dospívající mládež k politické toleranci. Během dvou prázdninových sezon uspořádalo toto Žákovské sdružení několik dívadelních her a koncertů v přírodě Na Trávníku.

Pro ně namaloval pozdější akad. malíř Joža Konečný zdarma oponu 400x200cm s motivem Jaro (radost dětí z přicházejícího jara na louce, rámováno stromy.První rozsáhlé dílo malířovo.Modelem žarošické děti (uvedena jména).
Po ukončení činnosti kroužku opona darována Divadelnímu kroužku v Karlíně, kde tehdy režíroval žarošický rodák učitel Josef Kokorský. Sloužila až do příchodu fronty 1945. Přicházející vojska si vzala oponu jako krycí plachtu na vůz.
Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1 Žarošice, Vlastivědný kroužek 1989, 8 s.

VLACH, Jaroslav: Ochotnické divadlo, hudba a zpěv v Žarošicích 1747-1970. Brno, Muzejní spolek 1977. 137 s., 24 s. foto na příl.

Související Obrázky

Žarošice, Žákovské divadelní a pěvecké sdružení / Karlín, divadelní kroužek, opona Jaro, autor Joža Konečný, 1933, zničena 1945, doložena fotografií autorovy studie k oponě


Mapa působení souboru - Žákovské divadelní a pěvecké sdružení

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':