Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Místní Jednota republikánského dorostu

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1930
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1942
Působení: 193x, 194x
1930 ustavena Místní Jednota republikánského dorostu, k zakladatelům patřili: František Lehký, Emilie Lehká, Marie Pohajdová, Jan Pospíšil, Josef Kratěna, Oldřich Trefil, Jan Krejčíř, Václav Steiger, Miroslav Indrák, František Mádr, Vojtěška Trefilová, Jaroslav Mráček a mnozí další.

1930 první představení 30. 3. - Jan Poláček: Trestanci na Špilberku, režii měl ochotník František Krejčíř, hrálo se v hospodě u Navrátilů, kroje byly půjčeny u Františky Štanderové v Prostějově. Za obleky trestanců pak posloužily pracovní obleky dobrovolných hasičů z Ivaně a Oplocan.
1930 - 28. října - J. K. Podhorský: Okovy svrženy, s ochotníky nastudoval krátce po svém příchodu do Klopotovic učitel Jan Polach.
1932 K. Piskoř: Šťastní otcové.
1933 Božena Rajská: Zelené království, režie Fr. Krejčíř, chodské kroje opět zapůjčeny v Prostějově.
1933 - 31. 12. - v režii Jaroslava Vymětala uvedeny 2 frašky Miroslava Vrány – Ferda šéfem a Dračice. Hrálo se na novém jevišti postaveném v hospodě u Navrátilů. Po představení se konala taneční zábava, při které účinkovala místní domácí kapela ve složení: František Osoha – harmonika, Vojtěch Kratěna – 1. housle, František Lehký – 2. housle a Jindřich Trávníček – 3. housle.
1935 Mil. Veselý: Duchové hrobnka Straširybky.

Největší divácký ohlas měla představení v přírodě.
1933 Růžena Utěšilová: Právo první noci, režie Fr. Krejčíř a Jan Polach, hrálo se v zahradě paní Marie Doleželové, čp. 25, účinkovalo 40 osob. Kroje byly opět půjčeny z Prostějova, kulisy ty byly zčásti vlastní a částečně vypůjčeny od Tělocvičné jednoty Sokol z Ivaně. Jeviště zabíralo celou šířku zahrady (cca 35 m), na jedné straně stála část vesničky, na straně druhé zámek. O přestávkách a po představení hrála hudba Antonína Nakládala z Ivaně. Večer se pak v zahradě konala taneční zábava.

V prosinci 1933 byla provedena ochotníky oprava jeviště. Zčásti využito jeviště staré a zčásti zhotoveno nové. Malbu kulis provedl malíř pokojů Rudolf Talaš z Tovačova. Zároveň byla zakoupena prkna na nové pódium a vše pak uskladněno na Sýpce Domoviny. Celkový náklad činil 960,90 Kč.
1935 - 6. 7. - František Sokol Tůma: Pasekáři, r. učitel Jan Polach, hrálo se v „lesíkách“, opět účinkovalo přes 40 osob. Hra se setkala u obecenstva s mimořádným ohlasem.
1942 - vyvrcholením bohaté činnosti divadelních ochotníků (za protektorátu patrně už ne pod hlavičkou MJRD) bylo uvedení hry Ladislava Stroupežnického Naši furianti v neděli 31. května "Hrálo se v místním parku za přítomnosti velkého množství nadšených diváků ze širokého okolí, ba dokonce až z Olomouce. Výkon ochotníků předčil veškerá očekávání, byla zde zúročena jejich dlouholetá činnost na divadelní scéně v předchozích letech. Vždyť jen za dobu působení Místní Jednoty republikánského dorostu (tj. od roku 1930) ochotníci nacvičili přes 25 divadelních představení."

Po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha (v květnu 1942) byl veškerý společenský život v zemi doslova umrtven.
Bibliografie:
KLOBOUK, Zdeněk, INDRÁK, Petr: Jak se v Klopotovicích hrálo divadlo aneb Malý výlet do regionální historie. In: SILNÁ, Ingrid a kol.: Amatérské divadlo na Tovačovsku. Město Tovačov, spol. Tovačovský zámek 2010, s. 146-148.
Archivy:
SA Jar. Lehký, Kopřivnice: Kronika Místní jednoty republikánského dorostu v Klopotovicích.

Související Pojmy

Související Obrázky

Klopotovice, Republikánský dorost, Krejčíř František
Klopotovice, Republikánský dorost, Naši furianti, 1942
Klopotovice, Republikánský dorost, Pasekáři, 1935


Mapa působení souboru - Místní Jednota republikánského dorostu

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Klopotovice, Republikánský dorost, Krejčíř František
Klopotovice, Republikánský dorost, Naši furianti, 1942
Klopotovice, Republikánský dorost, Pasekáři, 1935