Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dětské divadlo a školy ve 20. letech 20. stol.

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 191x, 192x
Uvedena dětská představení, která nelze jednoznačně přiřadit ke škole nebo jiným spolkům a organizacím, ale i dětská představení různých kolínských škol.

1919 - v restauraci továrny na kávové náhražky sehrály děti vedené inženýrem Peškem (ředitelem továrny) pohádku Stříbrná labuť.
---
1920 nacvičila choť ředitele Živnobanky Růžena Marianková se školními dětmi svoji hru Pohádka o české duši. Výpravné představení s tanečními vložkami hráli 6x s velkým úspěchem.
---
1922 v Zámecké restauraci byla uvedena hra pro děti Za štěstím, režírovala autorka a "učitelka čsl. náboženství" L. K. Prágrová, patrně dětský soubor.
---
1923 učitelé měšťanských škol (neupřesněno) se svými žáky sehráli v červnu divadelní představení.
1925 v červnu žákyně Měšťanské dívčí školy sehrály na nádvoří hru Bacilínek.
V září žáci Měšťanské školy chlapecké hráli v Zámecké restauraci ve prospěch Masarykovy ligy hru K. Horkého Honza králem, rež. učitel J. Černý.
1928 v březnu žáci Měšťanské školy na Zálabí sehráli hru Jánošík.
V dubnu žáci chlapecké a dívčí měšťanské školy hráli v sokolovně - K. Chuml (ředitel školy): Sudička, rež. autor.
---
1925 v březnu zaznamenáno dětské divadlo, podrobnosti neuvedeny.
---
1925 v květnu školní děti hrály v malém sále Lidového domu hru Pro tatíčka presidenta.
---
1927 děti místních škol sehrály 3x na jevišti Zámecké restaurace hru O. Fišerové-Kvěchové Když hračky oživnou, rež. Růžena Marianková. Ve výpravné hře s tanci účinkovalo přes 150 dětí. Návštěva byla velká, uvedeno k dobročinným účelům.
---
1929 v dubnu pod patronátem Okresní péče o mládež byla v Zámecké restauraci uvedena pohádka Růženy Mariankové Jedináček. Účinkovalo 200 dětí, také autorka a učitelé. Velká návštěva diváků.
---
Dětské divadlo organizovala i dcera A. V. Prágra Lada Prágrová.
Bibliografie:
KRONIKA města Kolín (záznamy Františka Straky) na webových stránkách města - http://www.mukolin.cz/cz/o-meste/kronika-mesta/ (10. 3. 2012).

UHLÍKOVÁ, Anna: Divadelnictví v Kolíně v období mezi světovými válkami. Diplomová práce. Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta - Historický ústav 2008, s. 47.

Mapa působení souboru - Dětské divadlo a školy ve 20. letech 20. stol.

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':