Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Národní jednota pošumavská, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1913
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 191x
1894 ustaven místní odbor NJP v Přibyslavi. Starostou spolku byl zvolen Antonín Sládek.
Účelem spolku byla podpora národního duševního a hmotného zvelebení krajin s převahou německého obyvatelstva na jihu a západu Čech, přededvším podpora českého menšinového školství, které se v obcích s většinou německých členů v obecní radě prosazovalo jen těžko.

1896-1910 byl místní odbor prakticky nečinný,

1910 měl odbor přes 100 členů, vyměnilo se předsednictvo. Aktivita odboru se zvedla, začaly se pořádat zábavy, jejichž výtěžek podporoval aktivitu NJP.

"V roce 1910 zakoupila Pošumavská Jednota větší divadlo i loutky 60 cm vysoké a několikrát se též hrálo pro děti svých členů a začal s ním hrát v hostinci u pana Klusáčka (od roku 1914 pod péčí jednatele odboru p. Václava Bavora) pak přešlo do Dlouhé Vsi. V ten čas zakoupil ochotnický spolek loutky Alšovi z Prahy as 45 kusů po 40 korunách a divadelní jeviště zřídil J. Tondl za 62 korun tedy celkem ke 2000 korunám a hraje dorost Sokola, ale také dosti pilně několikrát do roka. Tak má Přibyslav 2 velká loutková divadla, známo několik též malých dětských divadel, ale není o to ten zájem, jak by měl být. Schází tomu píle a chtivost na obou stranách".
Bibliografie:
JELÍNEK, Karel: Rukopis o počátcích loutkového divadla v Přibyslavi, KZM Přibyslav

MRKVIČKA, Petr: Spolky v Přibyslavi v letech 1850-1945. Magisterská diplomová práce. Brno, FF MU, Ústav pomocných věd historických a archivních, 1912. - http://is.muni.cz/th/179214/ff_m/Spolky_v_Pribyslavi_v_letech_1850-1945.txt - excerpce 15. 2. 2013

NOVÁK, Jan: Fenomén českého loutkářství. Nejstarší amatérské loutkářské soubory. Praha, KANT 2016, s. 156.

Mapa působení souboru - Národní jednota pošumavská, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':