Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Rovnátka, dětský a studentský soubor

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 201x
Působení: 201x
Rovnátka, div. soubor žáků a studentů kaplických škol.

Hru z pera Marie Holkové, české katolické učitelky, dramatičky a překladatelky, uvedl divadelní soubor Rovnátka, který vede katechetka českokrumlovského vikariátu Štěpánka Talířová ze Zubčic a hrají v něm většinou žáci a studenti z kaplických škol.

„Je to už asi sedmé představení od Marie Holkové, které mládežnický divadelní soubor Rovnátka hraje," přiblížila Štěpánka Talířová. „Marie Holková ve svých hrách krásně zachytila historii. Její díla navíc nejsou dlouhá a jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Děti či dorostenci – za ta léta, co hrajeme, to už je nějakých dvanáct, patnáct, let, nám malé děti vyrostly ve velké nebo už odešly a přicházejí nové, – se zároveň dozvědí kus historie."
(Zuzana Gabajová)
Bibliografie:
GABAJOVÁ, Zuzana: Svatá Anežka ožila ve vyšebrodském klášteře. Též fotogalerie. Českokrumlovský deník.cz, 18. 8. 2015 – http://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/rovnatka-anezka-vb-klaster.html – excp. 7. 3. 2016.
Poznámka:
Vyšší Brod – Pod klenbami gotického sklepení vyšebrodského cisterciáckého kláštera se v sobotu odpoledne před zraky diváků odehrál život sv. Anežky České. Hru z pera Marie Holkové, české katolické učitelky, dramatičky a překladatelky, uvedl divadelní soubor Rovnátka, který vede katechetka českokrumlovského vikariátu Štěpánka Talířová ze Zubčic a hrají v něm většinou žáci a studenti z kaplických škol.

„Tuhle hru hrajeme už dlouho," vysvětlil Vojta Smolík z Benešova nad Černou, student kaplického gymnázia, který hrál krále Přemysla Otakara I.

Na divadlo se přišla podívat i Jana Hošková s dcerou Evičkou, která pochází z Loučovic, ale v současné době žije ve středočeských Neratovicích: „Tady v klášteře to znám dobře, maminka tu navíc pracuje v pokladně. Jsme tu na prázdninách, tak jsme se zajely podívat.

„Je to už asi sedmé představení od Marie Holkové, které mládežnický divadelní soubor Rovnátka hraje," přiblížila Štěpánka Talířová. „Marie Holková ve svých hrách krásně zachytila historii. Její díla navíc nejsou dlouhá a jsou vhodná pro všechny věkové kategorie. Děti či dorostenci – za ta léta, co hrajeme, to už je nějakých dvanáct, patnáct, let, nám malé děti vyrostly ve velké nebo už odešly a přicházejí nové – se zároveň dozvědí kus historie."
Marie Holková za komunismu žila v zahraničí a její hry směly vycházet až po roce 1989. Psala i o dalších světcích. „Od svatého Prokopa až po sv. Jana Nepomuckého a sv. Zdislavu, takže to je takové české nebe," řekla Štěpánka Talířová. „Herci díky představením získávají dějepisný přehled a současně předáváme kulturu dál."

Vedoucí souboru také vysvětlila, proč se jmenují Rovnátka: „Přišel na to Benjamin Peraus, který ve sv. Anežce hraje šaška. Chtěli po nás před několika lety název a vzhledem k tomu, že se u nás historie čtyřicet let učila trošičku, řekněme, tendenčně, má někde určité pokrouceniny a nesrovnalosti, tak se snažíme s úsměvem tyto nesrovnalosti narovnávat."

Hru o sv. Anežce České hraje soubor Rovnátka už asi sedmým rokem. „Marie Holková psala krásnou češtinou a ve verších a hra o sv. Anežce je pěkný, kvalitní text. My ho doplňujeme hudbou a zpěvem," popsala Štěpánka Talířová. „Hrajeme i pro školy, například při dějepise hru o Cyrilu a Metodějovi, což je velmi dávný příběh, který dětem dnes nic moc neřekne. Když ho ale vidí zahranou formou, tak si přece jen danou dobu do určité míry přiblíží a něco malinko si i zapamatují, takže školy naše představení vidí rády." Rovnátka vystupují pravidelně o poutích. „Svatou Anežku hráváme i v kostele v Českém Krumlově o slavnostech sv. Václava nebo třeba v Kaplici o pouti," dodala vedoucí souboru.
Zdroj: http://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/rovnatka-anezka-vb-klaster.html, excp. 7.3.2016
Obor činnosti:
činohra
Typ souboru:
skupina mládeže, studentů
soubor školy

Mapa působení souboru - Rovnátka, dětský a studentský soubor

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':