Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Svaz české mládeže / Československý svaz mládeže

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1946
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1949
Působení: 194x
Po 2. svět. válce hrálo divadlo Místní sdružení Svazu české mládeže:
1946 - na Boží hod velikonoční – František Linhart: Můj pan syn, v režii řídicího učitele sehrál Místní Svaz české mládeže v hostinci paní Šmejkalové.
1946 - 25. 12. – Vladimír Kříž: Vítězství fořta Meruzalky, režie řídicí učitel. "Dobře připravená hra zcela zaujala a uspokojila velmi četné obecenstvo. Na vstupném vybráno 3.175,- Kčs."

1947 - 16. 3. – Lída Baldová: Matka země, za režie řídícího učitele hráno v hostinci u Šmejkalů.

1948 - v neděli 14. 5. – Josef Marek: Modlitba za vlast, režie říd. učitel Jaroslav Kokoška; tím byly oslaveny i revoluční dny 5. a 9. května. "Hra byla provedením i výpravou jedinečnou,... a došla plného uznání i ocenění u velmi četného obecenstva, ať již při odpoledním či večerním představení. Všichni hrající vložili do děje hry vše ze svých schopností. Obzvláštní výkon podali: p. Jan Mertl z rozvodny v úloze mladého kněze – parašutisty zahraničního odboje v Anglii, p. Al. Čanda v úloze starého faráře – příkladného vlastence a sl. Marie Šmejkalová bezvadně se zhostila úlohy staré farářovy matky. Návštěvníci pak nejvyšší měrou prožili výstup p. Frant. Bodláka a Mirosl. Volfa v úlohách surových gestapáků."

1949 - v červnu – Československý svaz mládeže sehrál s velkým úspěchem hru Karly Lužanské: Pro lásku a svobodu.
Bibliografie:
DEBNAR, Alexandr, archivář strakonického okr. archivu v. v.: Excerpce 2. Pamětní knihy obce Lety (1945–1975). Pro DČAD 6. 8. 2016.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Svaz české mládeže / Československý svaz mládeže

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':