Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči / ČSPO (Českosl. požární ochrana)

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1940
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 194x, 195x
1940 zaznamenán Dramatický odbor Sboru dobrovolných hasičů.
Pamětníci vzpomínají, že čtenáři, ochotníci i hasiči v Nerestcích byly jedny a tytéž osoby, které pod hlavičkou hasičů pořádaly zábavy, pod hlavičkou ochotníků divadla, někdy obojí. Vyplývá to i ze svědectví Jaroslava Žižky, který potvrzuje, že v té době byly v Nerestcích dva divadelní soubory, které se spojovaly ke společným akcím. Jinak to ani nebylo možné – šlo o dvě malé osady.
1941 Hasičský sbor pořádal jeden ples a jedno divadlo pro posílení pokladny.

Asi 1947 veškerý divadelní inventář uložený v kůlně včetně dřevěného odkládacího místa uložení jeviště, kulis a opony podlehl požáru, který vznikl neopatrností od provizorní udírny souseda Prágra, přilehlé z druhé strany k zadní stěně kůlny s divadelním inventářem, patřící hostinskému Krejčímu. Do této doby byly v Nerestcích dva divadelní soubory, ale po požáru se ještě občas hrávalo v Dolních Nerestcích v bývalém hostinci u Hájků a to většinou ochotníky spojených souborů.

1947 Hasičský sbor jevil malou činnost, pořádal jeden ples. Divadlo se žádné nehrálo.

Po 1951, kdy došlo dle nového divadelního zákona k likvidaci spolků, hráli zdejší ochotníci pod pod různými společenskými organizacemi, patrně také jako Divadelní soubor Sokola nebo kolem 1954 pod záštitou ČSPO (Českosl. požární ochrany), která ale poté divadelní činnost ukončila.
Bibliografie:
DEBNAR, Alexandr: I. verze (nová verze je dosud rozpracovaná) rukopisu O ochotnickém divadle v Dolních Nerestcích ze 26. 1. 1996. Kromě excerpce obecní pamětní knihy obsahuje vzpomínky několika pamětníků. Částečně se týká i Horních Nerestců. Viz Související obrázky.

PAMĚTNÍ kniha obce Dolní Nerestce 1922–1974. Excerpoval Alexandr Debnar, archivář okr. archivu ve Strakonicích v. v. Pro DČAD dne 8. 8. 2016.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči / ČSPO (Českosl. požární ochrana)

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':