Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Spolek divadelních ochotníků

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1868
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1880
Působení: 186x, 187x, 1880
1868 založen Spolek divadelních ochotníků (SDO) místním učitelem Štěpánem Bendou, rolníkem Fr. Jandou a studentem Boh. Štoůcem z Miřejovic.

"Ke vzniku tohoto spolku došlo při převozu základního kamene z Řípu pro Národní divadlo. Slavný průvod 10. května přenocoval v místě, a to jednak v hostincích, jednak v soukromých bytech. Horování pro české divadlo mělo tak pronikavý vliv, že se zde rozhodli rovněž hrát." (Ve službách Thalie II.)

Řídící uč. Benda byl obětavý člověk vzácného charakteru, hrál jako učitelský pomocník na slavnostech v zámeckém parku pořádaných Chotkovými. Zde účinkoval i mladý Ant. Dvořák z Nelahozevsi. Ten zvěčnil Bendu jako učitelského pomocníka v Jakobínu.
Spolek vyvíjel bohatou činnost, uspořádal 35 div. večerů s 57 hrami, plesy, pěvecké a deklamatorní merendy. Výtěžky věnoval pozůstalým po padlých v Bosně a Hercegovině.

1880 zánik spolku, členové se rozešli za povoláním.
Majetek i činnost převzala nově vzniklá Čtenářská beseda, viz.
Bibliografie:
ČERNICKÝ, František: Historie ochotnického divadla na Mělnicku. Rkp. pro MČAD 1999. PC ART. Viz Místa/Okresy/Mělník/Texty.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s. 637-638.

VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s. 342.

Mapa působení souboru - Spolek divadelních ochotníků

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':