Databáze českého amatérského divadla

Soubory: TuDivadlo / Expekus / TuStudio

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1995
Působení: 199x, 200x, 201x
10. 4. 1995 autorský DS TuDivadlo založili Vladislav Pek, Filip Lukeš, Marek Popp a Filip Jan Zvolský v Kulturním středisku Průhon v Praze 6-Řepích.
Byl to také den, kdy se rozhodli poprvé předstoupit před publikum. Sešlo se pouze 14 diváků, takže svůj záměr odložili.
11.11.1997 se v Divadélku U Panáků uskutečnilo další představení.
1999 se soubor rozšířil o nového člena Hanuše Orloje Axmanna, činnost se přenesla do divadla Akcent na Smíchově, v němž DS působí dodnes, občas zavítají i do jiných pražských divadel, např. do Semaforu.
2000 v době oslav pátého výročí prvního představení přijat název TuDivadlo.
Do té doby skupina vystupovala beze jména, pojítkem mezi jednotlivými představeními bylo slovo TULEŇ, které se objevovalo v každém názvu, ať to byl
Tuleň aneb Nový epochální výlet,
... a Tuleň stvořil Boha, nebo
... a Bůh stvořil Tuleň.
Toto roztomilé zvířátko bylo, je a zřejmě vždy bude poznávacím znakem souboru, neboť se stále objevuje v názvech jednotlivých představení -
Každý svého štěstí Tuleň,
A přece se Tuleň.
Utržený Tuleň aneb vodřetězu.
12.3.2001 se v divadle SEMAFOR uskutečnilo nové představení TuDivadla, nazvané SnoTuleň.

V roce 2000-2001 spolek prodělal pár změn, krátce v něm hostovala zpěvačka Lenka Kosinová, novým stálým členem se stali Petr Dobeš a Juliana Vernerová, naopak svou několikaletou spolupráci ukončil Hanuš Orloj Axmann.

Představení TuDivadla nejsou pravidelná, spojuje je ovšem stálá revuální forma - jsou večerem plným hraných scének, povídaných povídek a zpívaných písniček. Nelze si nepovšimnout jisté podobnosti s některými představeními pánů Šimka a Grossmanna. Autoři scének a povídek, dvojice Pek-Lukeš, přiznávají, že jsou jejich velkými vzory. V pořadech TuDivadla ovšem převládá parodie oblíbených televiozních pořadů, například soutěž Chcete být chudionářem? Písničky jsou tvorbou Filipa Jana Zvolského (text) a Marka Poppa (hudba). Humorný ráz často podpoří drobné jazykové neumělosti či závěrečná "tulení" hymna, zpívaná v několika světových jazycích.

TuDivadlo v květnu 2002 zaniklo.
Jeho následovníky jsou soubory Expekus (viz soubor Expekus) a TuStudio.
(2006 zdroj informace Vl. Pek.)
Bibliografie:
BOČKOVÁ, Lenka: Tuleň mezi námi. AS 2001, č. 2, s. 43.

Mapa působení souboru - TuDivadlo / Expekus / TuStudio

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':