Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Čtenářsko-divadelní jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1886
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1910
Působení: 188x, 190x, 191x
V 60. letech 19. století faráři P. František Novotný a P. Jan Macháček radili a pomáhali při prvních pokusech divadelních ochotníků.
Václav Jahelka založil spolek divadelních ochotníků za pomoci Karla Myšáka, režiséra ochotnického divadla v Hořicích. Zkoušky třikrát v týdnu. Háli v hostinských místnostech Josefa Krejčího, č. d. 13.
Loupežníci na Chlumu
Bratr Honák
Dívka z Podskalí
Jan za chrta dán
Mlynář a jeho dítě a.t.d.

"Namáhání těchto dvou mužů a celého společenstva vůbec potkalo se ale též se značným výsledkem, byl totiž hrubý příjem prvních tří představení 150 zlatých. Návštěva byla neobyčejně hojná a zúčastnilo se též velmi četně hospodářské úřednictvo z okolí.
Činně zúčastnila se nejen mládež zdejší, nýbrž i starší osoby. Co dovedný herec jmenován býti sluší Václav Tichý a chvalnou zmínku učiniti dlužno o pí Amalii Frydové, kteráž co rozená němkyně tak dalece jazyku našemu se přiučila, že plynně a aniž by německý její původ pozorován býti mohl na jevišti řečnila. Z mladších členů jmenuji Františka Orcta, Josefa Munzara, Josefa Duška, Václava Zámečníka, Václava Tobolku, Aloisii Jahelkovu, Annu Krejčovu, Františku Vackovu, Annu Munzarovu a jiné."
V Pamětní knize obce Mžan zapsal Josef Krejčí (nedatováno)

1910 doloženo založení Čtenářsko divadelní. jednoty s hasičským odborem, zal. 1910. (Výjimečné řešení: obvykle hasičské sbory zakládaly své divadelní odbory.(JV, září 2014)
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 516.
Archivy:
Státní okresní archiv Hradec Králové:
Pamětní kniha obce Mžan, založená roku 1865 Autor: Krejčí Josef (1886),¨str. 30, 57, 58, 59
http://vychodoceskearchivy.cz/ebadatelna/zobrazeni-publikace-hradec/?adresar=CZ_225101010_967_x1&strana=58&nadpis=Pamětní kniha obce Mžany 1384 - 1937

Praha, Národní archiv:
Fond ČM 1901-1910, i. č. 3295, sg 30/244/60, Čtenářsko div. OJ s hasičským odborem, zal. 1910.

Související Organizace

Související Obrázky

Mžany, Kniha divadelních ochotníků 1899, deska


Mapa působení souboru - Čtenářsko-divadelní jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':