Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Paradox, MJF

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1962
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1963
Působení: 196x
1962 založen soubor MJF Paradox, zřizovatel ZK ROH Vozovny Pankrác. Vznikl v Lidovém/Kulturním domě na Pankráci (na místě dnešního Centrotexu). Vedoucí, autor a režisér Míla Štorkán. Hudba Zdeněk Madar, choreografie Eva Čáslavská. Vlastní rytmická skupina Paradox. Pořad vlastních i vypůjčených písniček v moderním rytmu, doplňovaných scénkami a vtipy, reagujícími na život kolem (texty občas nenáročné), poetický kabaret.
Šansoniérkou zpočátku např. začínající básnířka Inka Machulková (*1933, s V. Hrabětem a V. Čerepkovou označována za českou beatnickou autorku, od 1968 Mnichov). Brzy se část souboru přesunula do ZK Kotva, kde začala pořádat tzv. Pondělky v kruhu, v repertoáru překladová básnická tvorba i autorské věci - básně, aforismy, písničky. (Členem či sympatizantem i novinář Jiří Slavíček z časopisu My 65, „přicházel i Radim Vašinka“. Působnost i v polovině 60. let.)
Z inscenací Paradoxu na Pankráci:
1. 12. 1962 Anděl na střeše (M. Skála – V. Pantrůček, M. Štorkán), režie Ladislav Pavlík, choreografie Eva Čáslavská, orchestr Ant. Kozáka.
16. 3. 1963 kabaret Elixír aneb Velký boj Ježibaby s kybernetikem (Míla Štorkán, též režie). Soubor měl řemeslnou rutinu, vůli k práci, slabší texty, dobrý ohlas u stálého publika. Dále 12. 10. 1963 V proužkové vestě, text a režie člen souboru L. Pavlík, hudba Zd. Madar a J. Kovářík, choreografie E. Čáslavská.
14. 12. 1963 kabaret Paramix, text M. Štorkán a Lad. Pavlík, ten také režie, hudba J. Madar, K. L. Petrů a J. Kovářík.

Poté soubor přešel do sálu na Václavském nám. s novým programem. Připravovala se hra Hexenschuss M. Štorkána a Amazonia Lad. Pavlíka, ale divadlo bylo koncem roku 1963 zrušeno.

Divadlo pořádalo odpolední taneční zábavy, zájezdy. Vystupovalo i mimo vlastní scénu, i s jednotlivými scénkami. Volně v něm působili výtvarníci, hudebníci ad. V hereckém souboru se vystřídalo cca 25 lidí. Začínala tu zpěvačka Heda Hošková (později s Jiřím a Petrem Traxlerovými a Petrem Kozlem založili skupinu Skiffle kontra).

1964 na ně navázala Rampa, kam přešla podstatná část souboru, viz
Bibliografie:
JAREŠ, Michal: Bylo bez pohádek. Rozhovor s Inkou Machulkovou. Tvar 2004, č. 16 - 7. 10., s. 1, 12-14.

PAVLÍK, Ladislav: Informace pro DBČAD. Rkp. 1 s. květen 2005. PC ART.

SLAVÍČEK, Jiří: Paradoxy v Paradoxu. AS 1964, č. 5, s. 23.

SLOUPEK pro dva. Podepsáno sk. Foto. AS 1964, č. 8, s. 24.
OD 1963.

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.
Archivy:
SA Stanislav Vostárek.

Související Bibliografie

Související Obrázky

Praha-Pankrác, Paradox, Elixír
Praha-Pankrác, Paradox, Elixír-plakát
Praha-Pankrác, Paradox, scénka Lítám, až se potkáváme
Praha-Pankrác, Paradox, Vostárek
Preaha-Pankrác, Paradox, Elixír-podpisy účinkujících


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Pankrác, Paradox, scénka Lítám, až se potkáváme
Praha-Pankrác, Paradox, Vostárek
Praha-Pankrác, Paradox, Elixír