Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Tvar

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1944
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 194x
1943 zal. div. kolektiv Tvar, hrál v suterénní výstavní síni Svazu českého díla na Národní třídě. Tvorba na pomezí mezi herecky ztvárněným “dramatickým divadlem” a recitovaným “divadlem poezie”, ochotníci, konzervatoristé a zač. mladí herci.
Spoluzakladatelem spolu s dalšími bývalými členy Činu (např. M. Růžkem), mj. S. Zázvorková (*1922), Rud. Kopecký, začínal zde i h. Miloš Kopecký (1922-1996).
Repertoár:
1944 Krysař, pásmo z českých pohádek, Píseň obyčejná (Gorbatov, nemohlo být uvedeno pod jeho jménem, uváděno jako původně lidové vyprávění), Faust III., historie podivná (úprava Podivuhodného příběhu doktora Fausta, Herrmann).
Chudé divadlo, působila prostota výrazu založeného na přesvědčivém mluvním projevu.
Bibliografie:
CESTY českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Zprac. Jan Císař a kol. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s. 165-166; s. 166: Faust III; s. 165: Božena Zrzavá v inscenaci Píseň obyčejná, kolektiv Tvar Praha ve výstavní síni Českého díla v Praze na Národní třídě, 1944; s. 166: Výjev z inscenace Faust III., Kolektiv Tvar Praha ve výstavní síni Českého díla na Národní třídě, S. Zázvorková jako Markétka a J. Jan jako Faust, 1944.

DĚJINY českého divadla, IV. díl. Ved. red. Fr. Černý. Praha, Academia 1983, s. 544.

KOLEKTIV Tvar hrající ve Svazu českého díla. Nesign. Praha v týdnu 1944, č. 29, s. 5.

KOPECKÝ, Miloš: Já. Uspoř. P. Kolář. Praha, Eminent asi 1996. 345 s.

Související Obrázky

Praha-Nové Město, Tvar, Píseň obyčejná. 1944
Výjev z inscenace Faust III.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Nové Město, Tvar, Píseň obyčejná. 1944
Výjev z inscenace Faust III.