Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 193x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 193x, 194x
Ve 30. letech 20. stol. v hostinci U Chrástků Sokol a Orel, oba vlastní jeviště. Na repertoáru veselohry a vesnická dramata, např.
Po 1939 po zákazu spolků hrály společně 2 roky jako DS Hasičského sboru, např. Maryša, Paličova dcera, Pasekáři ad.
1942 úplný zákaz.
1945 oba spolky obnovily činnost, protože hosztinec byl vybombardován, hrály ve školní tělocvičně, každý 2-3 představení ročně. Veselohry, dramata, lidové hry, ale i zpěvohry. Každý kroužek dvě až tři představení za zimní období.
DS Sokol i operetka Z českých mlýnů, soubor v té době vedl Tomáš Bystřický, spolupráce s hudebním souborem z Brumovic. Později veselohry a hry s válečnou tematikou.
Poslední uvedenou hrou Myslivecká latina, ale do žádosti o povolení udán sovětský titul. Proto postavili jeviště v hospodě U Linhů a hráli tam. Sál byl plný obecenstva, hra měla úspěch. Ale příští týden byli Bystřický a Varadínek předvoláni před Akční výbor NF. Pokladní hotovost byla zabavena, jeviště vyhozeno na smetiště. Divadelní život v obci na 7 let skončil.
Po sloučení TJ 1950 se ODi nehrálo do 1957.
Bibliografie:
VARADÍNEK, Cyril: Jak se hrálo v Bořeticích divadlo. Bořetické listy č.25 1998. kART

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':