Databáze českého amatérského divadla

Texty: Napajedla, Festival 2003 - Genius loci festivalu

Po většinu roku pospávají v tmavých zákoutích za jevištěm a ožívají na sedm dnů v roce. Duchové napajedelského divadelního festivalu. Přicházejí tiše a skromně, pokorní a bosí, přinášejí v křehkých dlaních světýlko, které se nesměle třepotá v hluboké tmě. Stejně bázlivě se zachvívají srdce účinkujících, vydaná napospas divákům. Je tomu tak bezmála padesát let. Proč, to vědí jenom oni.
Duch sobotního večera měl fortel a jednoduchou krásu kytice polního kvítí. Ryze amatérský soubor pořádajícího Klubu kultury mile překvapil, pobavil a potěšil. Citlivou úpravou textu jednoduché zápletky, pečlivým nastudováním a kolektivním výkonem. Nejvyšší hodnocení diváků si Divadlo Zd. Štěpánka drželo až do předposledního soutěžního večera.
Nedělní duch se ocitl v Napajedlích z velké dálky. Klapý je obec v ústeckém kraji. Má něco málo přes pět stovek obyvatel a překrásný výhled na zříceninu hradu Hazmburk. Vzdálenost nebyla jen zeměpisná. Rádobydivadlo ohromilo diváky něčím, co zdejší jeviště nepamatuje. Strhující výkon, jednoduchá scéna tvořená předměty základní lidské potřeby - stůl i lože v jednom, záchodová mísa. Láska, touha, přátelství, nenávist, moc i odplata ve své nejsurovější podobě. V omráčeném publiku se přelévaly vlny emocí od odporu k úžasu. Uznalý a dlouhotrvající potlesk. A ještě jeden den poté, co vzdal hold napajedelským divákům sám úspěchem zaskočený režisér souboru. Večer, na který se nezapomíná.
Pondělní duch to měl snadné. Vyrovnaný, pěvecky a pohybově vybavený soubor, vynikající v jednoduchém a vtipném výtvarném řešení, stálý host festivalu, neustále svěží díky přízni mladých lidí …. Jsme jedné krve, vy i já.
Úterní duch byl slabounký, neduživý, neslaný a nemastný - spíš jako by ani nebyl. Vznosné téma bez příběhu, vnější pozlátko. Divácky nejméně úspěšné představení, o porotě nemluvě.
Středeční duch byl smíšek se vším všudy a mistr dialogu. Všechno už tu mockrát bylo - cestování v čase, manželský trojúhelník i bláznivá zamilovanost mužů středního věku. Groteskní střet dvou století však rozhýbal bránice diváků k neunesení. Kroměřížští ochotníci jsou jedním ze dvou souborů, které zatím mohou hru hrát a vytěžili z ní maximum.
Ve čtvrtek byla návštěva ducha divadla auditována jeho nejvyššími nadřízenými. Smutné představení o bolesti a utrpení,víře a zázraku.
Páteční duch si v Napajedlích střihl jakýsi “vedlejšák”. Nesoutěžní představení v podobě bajky bylo precizní do všech detailů. Diváci Ořechovské divadlo zbožňují, divadelní ochotníci se s ním odmítají srovnávat pro jeho profesionální charakter. Divná věc. Fakt, že se slavící na neomezeně dlouhou dobu uhnízdili v Gottově vile také neodrazuje spousty hvězdiček usilovat o pěvecké nebe. A prospívá to oběma.
Ne všechno se dá popsat, zdůvodnit a vysvětlit. Divadelní festival v Napajedlech k těmto jevům patří. Rok co rok mihotavá světýlka duchů divadla rozžehnou v srdcích lidí vřelý plamen souznění. Tento svět - v úvodu festivalu označený za virtuální – je co do lidských pocitů velmi skutečný. Skryti v kostýmech, za líčidly a cizí myšlenky, ponořeni v hloubi hlediště jsou lidé k sobě upřímnější, než ti, kdo strojí divadlo na civilní scéně den co den. Zakrátko se vlídní duchové divadla opět uloží k spánku do prachu kulisáren. Co říci na závěr?
Pavel Pilát, ředitel Klubu kultury:
“Tisíceré díky všem. Souborům za skvělé výkony, technickému zázemí za spolehlivost. Patronům a sponzorům za přívětivost i štědré dary. Pokud jsou navíc pravidelnými návštěvníky festivalu, jako ředitel závodu Fatra ing. Jaroslav Toufar, díky za projevenou přízeň. A díky všem divákům za mimořádnou atmosféru festivalu, za jejich kultivovanost a současně i spontánnost. Díky za to, že zájem souborů o vystoupení na festivalu stále trvá a že si z vystoupení
v Napajedlích odnášejí jen ty nepříznivější dojmy.”
B. Velecká, Napajedelské noviny, 5/2003

Související Přehlídky

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':