Databáze českého amatérského divadla

Texty: VOKOUN, Martin: Horažďovická oblastní divadelní přehlídka – příliš mnoho překážek na cestě k cíli - Nejbláznivější den. Amatérská scéna 2009, č. 2, s. 28 - 29.

Největší ohlas u odborné i divácké poroty vyvolala inscenace Petera Turriniho Nejbláznivější den v podání karlovarského Divadelního studia D3. Jedná se o Turriniho adaptaci velice známe Beaumarchaisovy hry Figarova svatba, do které jsou však dodány temné tóny. Předloha řeší zejména témata moci a jejího neomezeného používání, ale také témata korupce a pokrytectví, která jsou zejména pro dnešní dny velice aktuální. Karlovarští předvedli v režii Anny Ratajské velmi svižné představení, které ve všech použitých prostředcích pracuje s lehkostí vlastní předloze, ale stejně tak nechali zaznít v plné míře vážné tóny. Režisérka (oceněná cenou) velice dobře pracuje s kontrasty veselých a vážných scén. Ty vážné postupně převládají a hra končí víceméně jako tragédie – nejen rozpadem vztahu Figara (Martin Cirkl) a Zuzanky (Eliška Huberová), ale také vnitřní prázdnotou a citovou vyprahlostí Hraběnky (Kateřina Kaiserová) a svrhnutím vlády hraběte Almavivy vládou lidu, která v důsledku bude snad ještě horší. Kromě již zmíněné režie byla odbornou porotou oceněna také výprava, herecké výkony Kateřiny Kaiserové (Hraběnka) a Andrey Jandové (Marcelina). I přes drobné výhrady byla tato inscenace nominována na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Děčín 2009.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':