Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lenka Janyšová - 45. Podepsáno -ph- . Divadelní Hromada 2008

Lenka Janyšová, 4. 5. 1963
Lenka Janyšová oslavila v květnu své čtyřicáté páté narozeniny. Trochu neuvěřitelná definice, zvláště pro ty, kteří Lenku znají a sledují její neutuchající činnost a s ní spojenou energii. Neuvěřitelná definice i pro mě, protože já ani nestačil oslavit Lenčino kulaté výročí před pěti lety (což mám nakonec ještě slíbeno) a už abych slavil výročí nové. Ale s Lenkou budu slavit rád a „co se do mě vejde“. Problém ovšem vidím jinde - v nedostatku času. Nejde o mě, já si čas rád udělám, ale s Lenkou je potíž. Jak trefně ironicky a přesto láskyplně poznamenává její muž Mirek: „ …vždyť ona je vlastně moje žena pořád doma a nemá co dělat, viď drahá!“ Ano, skutečnost je tímto výrokem vystižena a pravda odhalena. Dodnes nechápu, jak lze stihnout takové množství aktivit, které za Lenkou stojí a v mnoha případech jsou na ní přímo závislé. Posuďte sami: kromě běžného rodinného života a kantořiny na ústeckém gymnáziu (chemie!, matika!, informatika!) vede dramatický kroužek studentů této školy. Sama říká, že je to k zlosti, že sotva studenty něco naučí, nadchne je pro divadelní práci, už odcházejí na vysoké školy a ona začíná znovu od začátku. Přesto má studentský soubor Veselé zrcadlo za sebou celou řadu divadelních inscenací a hříček a také celou řadu úspěchů a ocenění. Lenka nejen vybírá náměty a hry, upravuje texty, organizuje zkoušky, ale také vybírá hudbu a kostýmy, připravuje světelný scénář, programy, plakáty a samozřejmě režíruje. A každý rok znovu a znovu, protože co rok, to nové divadlo, pravda, někdy i dvě. Nevzpomenu si na všechny, ale v paměti mi zůstávají Výtečníci (1994), Gaudeamus Igitur (1995), Nová komedie o Libuši (1997), Cesta kolem světa za 80 dní (1998), Starci na chmelu (2000), Absurdní hříčky (2001), Romeo a Julie (2003), Krysař (2004), Celé léto v jednom dni (2004), Študáci a kantoři (2006), Hello Australia!(2007), Brémští muzikanti (2008).
Poslední dvě inscenace stojí za zvláštní pozornost. Brémští muzikanti vyhráli v letošním roce krajské kolo divadelní soutěže Dětská scéna a v červnu se představili na národní přehlídce v Trutnově. Literárně-hudebně-taneční koláž Hello Australia! - to je námět na nový článek. Ve stručnosti: Lenka textově a choreograficky připravila a ve vlastní režii v české i anglické verzi nazkoušela více jak hodinový pořad o historii naší republiky (od praotce Čecha až po současnost). Následně s kolegyní kantorkou organizačně a hlavně finančně zajistila 15tidenní pobyt v australském Melbourne, kde se inscenace v únoru 2008 hrála na několika místech a doslova „dobyla svět“. Sen 20 studentů a 2 pedagogů se stal skutečností a to, že se podařilo zorganizovat cestu k protinožcům, je jedním z divů gymnázia, který zůstane navždy spojený hlavně s Lenkou Janyšovou.
Kromě studentského divadla a dramatického kroužku se věnuje řadu let ochotnickému divadlu. Poprvé jsem se s Lenkou setkal v roce 1987 ve hře Revizor, tehdy ještě hrála. Posléze se začala prosazovat jako režisérka v DS VICENA. Připomenu Ayckbournovo Kdes to byl(a) v noci (2003), spolupráci na mé Osamělosti fotbalového brankaře a současném spoluúčinkování v Gregarově FUCKING STORY! Snad ani není potřeba zmiňovat, že má za sebou celou řadů divadelních kurzů a seminářů, nevynechá Jiráskův Hronov, Loutkářskou Chrudim, Dětskou scénu apod.
Nejenom divadlem je ovšem Lenka živa. V období 1986-1999 vedla v Ústí nad Orlicí Filmový klub, který v těchto dnech resuscituje a vrací k životu. Pravidelně se účastní seminářů v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti a aktivně sleduje dění kolem přehlídek dokumentárních a amatérských filmů NADOTEK a ČESKÝ VIDEOSALON.
Divadlo a film Lence evidentně nestačí. Organizačně se podílí na mezinárodní houslové soutěži a hudebním festivalu Kociánovo Ústí, kde připravuje a redakčně zabezpečuje vydávání denního zpravodaje. Každoročně je jednou z pomocných organizátorek mezinárodních automobilových (!) závodů do vrchu Ústecká 21. Od roku 1998 je členkou kulturní komise města a od roku 2006 její předsedkyní. A protože má času nazbyt, dala se na politiku. V roce 2006 úspěšně kandidovala do městského zastupitelstva a já mám pocit, že ani tam se její politická kariéra nemusí zastavit.
Lenka Janyšová již dnes zanechává v Ústí nad Orlicí výraznou a hlavně pozitivní stopu. Ta se časem projevuje převážně na dospívající mládeži, která se do rodného města vrací a navazuje na svoji vlastní studentskou činnost. Dnes tvoří tato „omladina“ členskou základnu buď Občanskému sdružení divadelních ochotníků nebo divadelnímu souboru Vicena a nebo se sdružuje ve vlastních spolcích a skupinách. Jedno ovšem mají Lenčini bývalí studenti společné - vytvářejí tvůrčí a společenské podhoubí města a podílejí se na jeho kulturních aktivitách.
Takže Lenko, Leničko, přestože jsem určitě opomněl alespoň polovinu Tvých dalších aktivit, ze srdce Ti přeji všechno NEJ, NEJ, NEJ a těším se na Tvoje čtyřicetiny!
-ph-, Ústí nad Orlicí
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':