Databáze českého amatérského divadla

Texty: O udělení odznaku J. K. Tyla v Divadelní Hromadě, čas. VSVD

V sobotu 4. srpna předali zastupci ochotnických organizací Naďa Dohnalová z Jizerské oblasti SČDO a Alexandr Gregar z VSVD
Zlatý odznak J. K. Tyla panu Vladimíru Cermanovi (*1920)
- za celoživotní hereckou a režijní práci v ochotnickém divadle na severovýchodě Čech.
Velmi dlouhou a úspěšnou ochotnickou divadelní dráhu začal Vladimír Cerman v roce 1939 v Lomnici nad Popelkoua v ochotnickém souboru J. K. Tyl je činný dodnes. Do konce roku 2005 sehrál celkem 101 rolí v 538 představeních, režíroval dosud 30 inscenací, z nichž řada byla uvedena na krajských postupových přehlídkách. Odborné poroty jednotlivých přehlídek kromě režijní práce oceňovaly jeho herecké umění.
A převzetí Zlatého odznaku J. K. Tyla oslavil, jak jinak, na jevišti divadla v Lomnici nad Popelkou skvělým hereckým výkonem v roli Terezčáka ve hře
Než kohout zazpívá.
Poprvé uvedli Lomničtí tuto Bukovčanovu hru před dva a dvaceti lety. Patřila k oblíbeným repertoárovým číslům nejen na ochotnických jevištích. Bukovčan byl tehdy mimořádným zjevem soudobé dramatiky (např. Oprátka pro dva), se silným dramatickým příběhem a plně modelovanými postavami, navíc situace Kohouta je vypjatá, téměř modelová. Princip kolektivní viny, zbabělost, udávání, pokrytectví, zrada, to v osmdesátých letech rezonovalo velmi silně, byť je příběh situován do Slovenského štátu. Dnes tyto věci znovu ožívají (bratislavská inscenace Tisa) a není divu, že pro Lomnické byla příležitostí, jak zahrát plnokrevně o lidech v mezní situaci.
Publikum hru přijalo s velkým zájmem a porozuměním, většina hereckých výkonů byla zdařilá a přesvědčivá (Vladimír Cerman v roli Terezčáka, holič Uhrík Petra Štěpána, prostitutka Mondoková v podání Renaty Tomešové a samozřejmě postava Doschla, obchodníka se dřívím, kterou sugestivně zahrál Láďa Novák). Zdařilá scénografie podtrhovala atmosféru stísněnosti sklepního vězení, režisér Ladislav Sezima vedl herce k úspornému herectví bez přepínání, prostě kvalitní amatérské představení vycházející z ducha souboru a jeho zkušenosti, a to nemalých.
-sg-
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':