Databáze českého amatérského divadla

Texty: Řádky europoslankyně Zuzany Roithové věnované Suchdolskému festivalu.

Řádky europoslankyně Zuzany Roithové
věnované Suchdolskému festivalu

Rok se s rokem sešel a opět je tu suchdolský divadelní festival. Slíbili jsme vám, že se tyto letní divadelní večery stanou dobrou tradicí a zatím slib držíme.
Loni jsem neformální patronát přijala v atmosféře, kdy v Praze vrcholila veřejná diskuze o podpoře či nepodpoře divadel. Vnímala jsem zápal a práci suchdolských ochotníků jako něco, co osobně podpořit téměř musím, nejen protože mohu, ale protože nám divákům nabízejí vzácné koření pro náš prázdninový čas na Suchdolsku a protože si velice vážím ochotníků.
Slovo ochotník pro mě neznamená ani tak amatér (ostatně: kdo dnes udělá hranici mezi světem „herců a neherců“?), jako spíš dobrovolník. Člověk, který ochotně a dobrovolně věnuje svůj čas a úsilí tomu, aby šířil slovem a gestem zábavu a poznání.
Ochotníci jsou v době všudypřítomné invazivní zábavy jakýmisi legendárními rytíři, kteří bez bázně a hany a také bez větších prostředků bojují s lopatkami masmediálních ventilátorů chrlících nenáročné (a to jak pro stránce autorské, tak konzumní) filmy, songy a také VIP-ikony showbyznysu. Nemyslím, že by suchdolští a další přizvaní ochotníci něco chtěli na této situaci měnit, ale tím, že nemění sami sebe, nabízejí nám – pouhým příznivcům, nikoli tvůrcům divadla – možnost jednou za čas vypnout televize, satelity, přehrávače i sebe a vyjít za příběhy bez počítačové animace, bez zvukových efektů, bez dablérů hvězd a bez možností střihu. Vyjít si do „našeho“ divadla pod širým nebem a radovat se z kulturního zážitku ve společenství sousedů a přátel.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':