Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, ZEMANČÍKOVÁ, Alena: Wolkrův Prostějov ve znamení divadel poezie - A co? Amatérská scéna 2009, č. 4, s. 25 - 26.

Jiný olomoucký soubor, Divadlo Tramtárie, uvedl (nebo spíš uvodil) verše z Halasovy sbírky A co citací z nechvalně proslulého textu Ladislava Štolla z knihy Třicet let bojů za československou socialistickou poezii. Tento text překvapil tím, že ve vybrané charakteristice Halasovy poezie po 2. světové válce se vlastně nemýlí, když konstatuje básníkovo odpadnutí od třídních proletářských pozic do pesimismu a existenciálně temné beznaděje. Problém Štollova ideologického blábolu je v tom, že nejde o objektivní analýzu, ale o udavačský a likvidační pamflet. Inscenace olomoucké Tramtárie se tak stala dílem, vypovídajícím o „případu Halas“, čtení veršů z papíru evokovalo fakt jejich nepublikovatelnosti, slavná báseň A co básník zazněla jako obřadní společná promluva. Inscenace by potřebovala domyslet svůj vlastní dramaturgicko režijní plán, aby verše i jevištní obrazy byly sdílnější, a po technické stránce citlivější zacházení s reprodukovanou hudbou.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':