Databáze českého amatérského divadla

Texty: HILMERA, Jiří zemřel ex www.theatre-architecture.eu

Zemřel Jiří Hilmera (26.3.1925-27.4.2009)

Uprostřed plné práce 27. dubna 2009 zemřel Jiří Hilmera, historik umění, přední český odborník na divadelní architekturu a historii scénografie. Od roku 2008 byl rovněž vedoucím expertního týmu TACE, pro nějž bude jeho smrt citelnou ztrátou.

PhDr. Jiří Hilmera CSc. vystudoval dějiny umění a divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na počátku své kariéry pracoval ve Státní památkové péči (1947 – 1961) a byl redaktorem časopisu Zprávy památkové péče (1953 – 1961). Od roku 1960 spolupracoval se Scénografickou laboratoří (později Scénografickým ústavem a roku 1961 začal pracovat v divadelním oddělení Národního muzea, kde zůstal až do roku 1991. V letech 1994 – 1999 spolupracoval s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, kde spolupracoval na umělecko-historické topografii Prahy. Jako kurátor se rovněž podílel na přípravě řady výstav; např. v roce 1999 byl kurátorem sekce architektury v české národní expozici na Pražském quadriennale ´99 a roku 2001 se podílel na přípravě oddílu o barokním divadle na výstavě Sláva barokní Čechie. Je autorem knih a řady článků věnovaných divadelní architektuře, historii scénografie a kulturní historii (např. Pražská divadla, 1995; Česká divadelní architektura, 1999; podíl na publikacích: Vlastislav Hofman, 2004; František Tröster: Básník světla a prostoru, 2007).

Jiří Hilmera se jako expert a člen mezinárodního týmu od roku 2008 podílel na projektu Theatre Architecture in Central Europe (TACE). Je spoluautorem konceptu připravované publikace věnované středoevropské divadelní architektuře, autorem téměř 40 (dokončil 26) a odborným redaktorem několika desítek dalších hesel o české divadelní architektuře pro připravovanou databázi. Spolupodílel se na obsahové přípravě výstavy o středoevropské divadelní architektuře, připravované pro rok 2010.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':