Databáze českého amatérského divadla

Texty: Luhačovice, Teatro Pimprle, pro Databázi zaslala B. Petráková

Teatro Pimprle

Teatro Pimprle je autorské komorní pouliční loutkové divadlo, které vychází z českých loutkářských tradic klasického období jak ve scénografii, tak při práci s loutkou a rekvizitami. Tradiční základ je konfrontován s moderními prvky a aktualizacemi, ale především ozvláštněný autorskou uměleckou stylizací. Pracuje s jednou či několika historickými marionetami. Formou krátkých skečů vypráví jednoduché příběhy a představuje určité situace a scény, vycházející z charakteru klasických loutek. Principálem Teatro Pimprle, současně také autorem her, režisérem, loutkohercem, scénografem a výtvarníkem loutek v jedné osobě je František Petrák.

Loutkové divadlo Františka Petráka navazovalo zpočátku svým charakterem na absurdní hry a skeče, prezentované v rámci vystoupení divadla Mehedaha (spolu s Petrem Niklem, Tomášem Volkmerem a dlšími souputníky). Mimořádným autorským projektem Františka Petráka ještě pod hlavičkou divadla Mehedaha byl loutkový balet Carmina Burana na hudbu Carla Orffa , který se dočkal mnoha repríz.Účinkovalo v něm mnoho desítek plošných loutek současně. Jeho premiéra se však uskutečnila v rámci koncertu ZUŠ Luhačovice v roce 1989 jako multimediální projekt ve spojení s baletním a výtvarným oborem školy.
Tradice bytových besídek s loutkovým divadlem v Luhačovicích se datuje od roku 1988, kdy se sem František Petrák s rodinou přestěhoval. Vrcholná éra bytových besídek pro přátele a známé trvala po celá devadesátá léta. Po roce 2002 František Petrák přeměnil své divadlo na pouliční a začal s ním vystupovat nejprve v rámci historických akcí v lázních Luhačovice. V posledních letech působí Teatro Pimprle v době lázeňské sezony jako jedna z pouličních atrakcí tradičního charakteru. Vystupuje však také na festivalech (např. Slavnosti česneku v Buchlovicích 2009, Letní filmová škola Uherské Hradiště 2008 a 2009, Anderleho Radvaň – Banská Bystrica 2009, Dni Majstrov Bratislava 2008 a 2009) a již od roku 2003 každoročně v rámci programu Dětský dvůr ve strážnickém skanzenu při MFF Strážnice.
Od roku 2006 do roku 2009 inscenovalo Teatro Pimprle v Bořeticích, Luhačovicích i jinde několik repríz vánočních loutkových her na texty Bogdana Trojaka se zpěvem a hudbou Petra Putny: Komedie o narození Krista Pána, O Pekaři, který neuměl spát a Mikulášské scenario.
Hlavní těžiště Teatra Pimprle však spočívá na bedrech loutky nazvané Isabella arte dell Ultramarin. Tato klasická marioneta z Münzbergrovy produkce, upravená pro ovládání štětce a palety, hraje jednoduchou skeč, trvající asi 10 minut, při níž namaluje obrázek (zpravidla kytice). Tato scénka se s malými obměnami opakuje.

http://www.youtube.com/results?search_query=Teatro pimprle&search_type=&aq=f
Zaslala pro Databázi ČAD Dr. Blanka Petráková 16. 3. 2010
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':