Databáze českého amatérského divadla

Texty: Cheb, Hromada František, historie chebského divadelnictví

Připravovaná kniha zmapuje historii chebského divadelnictví
Jednou z akcí k blížícímu se 950. výročí první písemné zmínky o Chebu, které si připomeneme v příštím roce, bude také křest reprezentativní knihy mapující historii chebského divadla. Jejím autorem je bývalý ředitel Západočeského divadla František Hromada. „Na vzniku knihy se vedle mne spolupodílejí historik a v tomto případě překladatel Jaromír Boháč, dramaturgyně Marta Ljubková, která mapuje poslední desetiletí, a autorka anglického resumé Rostislava Gordon-Smith. Knihu připravuji od loňského dubna, ale materiály týkající se chebského divadelnictví shromažďuji již od 80. let, takže těch pramenů, ze kterých čerpám, je opravdu spousta. Vše se snažím konfrontovat i s obyčejnými lidmi, abych věděl, co je bude zajímat,“ řekl František Hromada. „Zatím nevíme, jestli kniha bude rozšířena i o německý překlad. To záleží na tom, zda-li získáme příspěvek z Česko-německého fondu budoucnosti, odkud by měla přijít zpráva již v dubnu,“ dodal místostarosta Michal Pospíšil. „Město vyčlenilo na zpracování publikace půl milionu korun, z fondu bychom mohli dostat 250 až 300 tisíc korun.“
Kniha přiblíží čtenářům vývoj zdejšího divadelnictví od středověku, přes baroko a 19. století, které bylo na divadelní události nadmíru bohaté, až po současnost. „Už v 15. století se v Chebu hrály slavné pašijové hry. První stálá scéna zde pak vznikla před 250 lety. Ta kniha ale nebude obsahovat jenom faktografii, což by pro běžného čtenáře byla nuda. Fakta budou prokládána například osudy zdejších slavných herců nebo dramatiků, jejichž kusy se tady hrály,“ poznamenal Hromada. „Jak jsem měl možnost se s některými materiály seznámit, je to velmi zajímavá historie, a to až do roku 1944. Pak nastala šestnáctiletá pauza, kterou od uvedení Strakonického dudáka v roce 1961 již naštěstí nic nenarušilo,“ doplnil místostarosta Pospíšil.
Kniha s pracovním názvem Historie chebského divadla vyjde příští rok v květnu v nákladu 2 tisíc kusů a v ideálním případě by měla mít zhruba 500 stran - 200 stran českého textu, 200 stran německého, zbytek je vyhrazen pro fotografie a obrazový materiál. „Chci především, aby ta kniha byla důstojná. Její vydání už podpořilo několik sponzorů, kterým trochu s nadsázkou říkám fanklub. Pokud by měl zájem někdo další, tak mě může kontaktovat prostřednictvím e-mailu f.hromada@email.cz,“ uzavřel Hromada.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':