Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lipí, inf. o oponě, Josef Novák, Olga Salonová

Paměti Josefa Nováka
Kultura v obci Lipí – Vznik divadelních spolků, str. 74
V devatenáctém století v osmdesátých letech byl založen ochotnický a turistický divadelní spolek. V tehdejší době byl v obci a na naší škole učil pan učitel Fuks. Jmenovaný učitel vymaloval a zřídil jeviště pro hraní divadla v místním hostinci, později u Škodů. Na hlavní oponě byla vymalovaná v tehdejší době náves obce Lipí. Zvláštností na tomto obraze byla brána u Jirmanova statku a Novákova statku, což dávalo pěkný vzhled staročeské návse. S tímto jevištěm divadelní ochotníci putovali po okolních vesnicích, sehráli mnoho divadelních her. Roku 1907 přišel do obce na školu nový třídní učitel, pan Gerhart. Tento učitel založil v obci Severočeskou jednotu, divadelní spolek se sídlem v hostinci U Nováků.
Likvidace divadelních spolků – str. 134 a 135 pamětí Josefa Nováka
Druhým rokem ve válce přijeli Němci s nákladním autem a likvidovali divadelní spolky: Severočeskou jednotu a Spolek divadelní a katolické mládeže – tento spolek už byl částečně pro likvidaci předně zajištěn. Severočeská jednota ještě se vším existovala. Byl zavolán předseda a pokladník spolku, museli odevzdat veškeré spolkové jmění, konečně kompletní jeviště včetně divadelních rekvizit, které byly ku hraní divadel u nás v hostinci na půdě uloženy. Němci chtěli odvézt z obce vše nákladním autem. Jelikož jsem od mládí hrál divadlo, později režírování divadla mi bylo koníčkem, potajmu jsem jeviště i s malovanou oponou starého Pekla od Němců koupil za dva tisíce pět set korun. Němci mně přikazovali, abych o tom nikomu nic neříkal, peněžní obnos si určitě do své kapsy přisvojili. Jeviště zůstalo v mém opatrování nadále na půdě nad sálem v našem hostinci. Po válce po několik roků se hrálo vždy na podzim a v zimní době divadlo až do té doby, co nastaly noční směny dělníků, neboť pracující nemohli docházet k večerním zkouškám. Tak se přestalo hrát divadlo. Co se stalo s divadlem a celým příslušenstvím mi není známo, ani v tom nepátrám. Jen zůstala opona s malovaným starým Peklem, mým vlastnictvím, dosud propůjčena v hostinci, který nám byl roku 1951 znárodněn, uživatel je Jednota Broumov.

Lipská opona - Olga Salonová
Po roce dva tisíce, na základě zápisu v pamětech dědy, jsem písemně požádala majetkový odbor Města Náchoda o navrácení opony do majetku naší rodiny. Dozvěděla jsem se tehdy, že je uskladněna v bývalé lipské škole za nepříznivých podmínek. Na dopis mi přišla odpověď, která oznamovala , že Město Náchod vlastníkem není a žádost je podstoupena lipským hasičům. Brzy přišla také odpověď od dobrovolných hasičů na Lipí v tom duchu, že jsou nástupnickou organizací Severočeské jednoty a mají na oponu nárok. Tehdejší předseda pan Šimek mi popsal špatné chování lidí k oponě v hospodě při zábavách. Sám se postaral o to, aby opona v osmdesátých letech byla přenesena do místní školy.
Byla bych velmi ráda, aby opona byla opravena a jako umělecký předmět také ochraňována. Moc by mě potěšilo, kdyby před lety naše vzniklé občanské sdružení Lipový list se sídlem v hostinci U Nováků, získalo za čas peněžní obnos, který by umožnil další důstojný život lipské opony.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':