Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha-Bohnice: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 144-145

PRAHA - BOHNICE
Tahle opona je pozoruhodná. Vane z ní vzpomínka na dávné časy, kdy organizovaný proletariát bojoval za svá politická a sociální práva a zároveň se hlásil jako samostatný činitel s vlastním programem do české kultury. Vzhledem k postavení a funkci, které v ní zaujímalo divadlo, nemohla zůstat stranou ani činnost dělnických ochotnických spolků. Svaz dělnického divadelního ochotnictva českoslovanského (SDDOČ) sílil a postupně se stával sebevědomou a silnou organizací, která se ustavila a rozvíjela vedle měšťanské Ústřední matice divadelních ochotníků českoslovanských (ÚMDOČ). To vše je na bohnické oponě. Vlevo je klasická tradiční symbolika označující ušlechtilost, vznešenost i dávný původ divadla. Rudý prapor držený statným cvičencem – nezapomeňme, že sociální demokracie měla vlastní tělovýchovnou jednotu DTJ – vyzařuje sílu, ráznost, odvahu a pevnost. A vzadu kouří komíny továren, které připomínají, odkud se bere ten statný junák, jenž se hlásí k poslání divadla, a jakou mu přikládá váhu.
Jan Císař

Opona dělnického divadla byla zjevně zadána k malířskému provedení akademicky školenému malíři, který byl schopný zvládnout anatomii postav i ikonografický program společenské role a práv dělnictva. Oponě vévodí prostý dělník, atlet s rudým praporem v ruce, který se pohledem upíná k neoklasicistní budově, pravděpodobně parlamentu či soudu, před níž jsou zobrazeny symbolické postavy práva v podobě ženy s vahami v ruce a dvou dětí. Jedno z nich přináší soudící ženě vavřínový věnec, druhé si pod ochranou práva hraje s loutkou, aby rozvinulo svůj divadelní talent. Oslavnému záměru odpovídá celkové řešení s umístěním rudého praporu jako symbolu sociální spravedlnosti a harmonie.
Tomáš Vlček

• Umístěna v restauraci Na Bendovce, bývalém Lidovém domě, ul. Na Bendovce čp. 236/16
÷ Putovní výstava fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010

Popisek obrázku:
Opona Dělnického divadelního souboru neznámého autora z počátku 20. století v Lidovém domě, středisku bohnických komunistů

Související Pojmy

Související Obrázky

Praha-Bohnice Dělnické divadlo - opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Praha-Bohnice Dělnické divadlo - opona