Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zbiroh: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 148-149

ZBIROH, okres Rokycany
Ústředním motivem opony je zalesněný kopec se zbirožským zámkem, níže nová sokolovna, výrazný prapor, znaky, stuhy a orlice. Opona byla vytvořena Alfonsem Muchou na objednávku sokolského spolku pro jeviště v sokolovně za jeho pobytu na zámku Colloredo-Mansfeldů ve Zbiroze v letech 1923–1924. Zda ji sám realizoval, se zkoumá. Od 2. světové války byla smotaná a ležela zapomenutá v místní sokolovně. V roce 1988 budovu převzala armáda. Objevená opona byla posléze zapsána do seznamu kulturních památek a roku 1998 ji restauroval Milan Kadavý. Je instalována ve velkém sále zbirožského zámku, kde ji původně Mucha maloval, její návrh je uložen v Městském vlastivědném muzeu.
Dle Databáze českého amatérského divadla

Opona vznikla v ateliéru na zámku Zbiroh, kde Alfons Mucha od roku 1910 pracoval na Slovanské epopeji. Jedná se o reprezentativní dílo z pozdního období tvorby, v němž malíř zužitkoval jak dekorativní objevy ze svého působení kolem roku 1900, tak i „filmové“ vidění uplatněné i ve Slovanské epopeji. Program vyobrazení redukoval na sokolské symboly umístěné na pozadí jasného nebe.
Tomáš Vlček

• Opona je součástí sbírek Vojenského historického ústavu.
> Místopis českého amatérského divadla A – M. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 1
÷ Putovní výstava fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010

ALFONS MUCHA (1860 Ivančice – 1939 Praha), grafik, malíř a návrhář je jedním z vrcholných představitelů secese. Svou dráhu začal bez profesionálního školení v dílně divadelních dekorací vídeňské firmy Kautský – Brioschi – Burghardt. Od roku 1885 studoval mnichovskou akademii a od roku od roku 1887 Akademii Julian v Paříži. V tomto městě se brzy proslavil svými ilustracemi, plakáty, knižní grafikou a později i návrhy nábytku a šperků. Le styl Mucha se ve Francii stal synonymem secesního umění. Snaha o veristický přepis skutečnosti se v malířově stylu mísí s tíhnutím k ornamentu a symbolismu. Po svém návratu do Čech roku 1910 se věnoval především ztvárnění mytologicky
pojaté historie slovanských národů v cyklu dvaceti monumentálních obrazů Slovanské epopeje.

Popisek:
Alfons Mucha: opona pro zbirožskou sokolovnu

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':