Databáze českého amatérského divadla

Texty: Roprachtice: heslo in Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s.186-187

ROPRACHTICE, okres Semily

V Roprachticích se stala opona ochotníků, dílo Jana Lva z roku 1923, pýchou obce.

Ochotnická tradice v Roprachticích sahá až do 18. století. Hrálo se na různých místech, avšak první stálé divadlo se datuje k roku 1923, kdy ochotníci založili Divadelní odbor sdružených spolků v Roprachticích. Hostinský Tichánek dostavěl nový taneční sál a vyšel divadelníkům vstříc tím, že k tanečnímu sálu nechal vystavět stálé jeviště a zadal u jilemnické firmy Lev zhotovení opony. Na uhrazení nákladů byla uspořádána sbírka formou veřejné výpůjčky.První představení se konalo 28. října 1923.

z místní kroniky
„… a navečer pak téhož dne sál naplněn do posledního místečka i galerie obsazena, všude slavnostní nálada. A když pak ponejprv se zvedla opona, na které jest od mistra Jana Lva namalován Jelení příkop, velebné Hradčany a chrám sv. Víta ze severní strany, baldachýn a dole znak země české, tu jistě každý ten návštěvník byl pln dychtivosti po věcech příštích.“
V roce 2008 byla opona po veřejné sbírce a s dotací Libereckého kraje restaurována a znovu slouží divadelnímu provozu.

~ JAN LEV viz s. 140

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':