Databáze českého amatérského divadla

Texty: GARDAVSKÝ, Vladimír: Antidokument. Plzeňský deník 12. 2. 2010.

Do své šestnácté sezony vstoupilo Antidivadlo, člen Plzeňské neprofesionální scény, autorským pásmem absurdně laděných scének Noc s Plnovousem, uváděným na prknech divadla Dialog v Plzni. Parodické výstupy zhusta kořeněné černým humorem, scénky a skeče z per protagonistů souboru Jana Sojky a Davida Charváta doplňují původní písně Davida Brabce, kterého příležitostně doprovázejí i Jan Brabec (flétna) a Zdeněk Němeček (housle). Němeček spolu s mimořádně tvárnou Marií „Muškou“ Chmelíkovou však posilují především hereckou složku inscenace.
Po vtipném úvodním výstupu Zdeňka Němečka, jenž jakoby „za sebe“ čte, co má předepsáno, se první polovina představení odvíjí převážně v parodickém duchu. Posměšné napodobení různých televizních formátů, například reportáže ze svatby pana Plnovouse (odtud název celého pásma), diskusního okénka, hudebního pořadu či přiblížení soudobé fotografické tvorby, je vesměs trefné. Při ztvárnění dochovaného fragmentu hry Flegmatici se protagonisté vracejí ke kořenům své poetiky, když silně exponovaný dramatický text interpretují staticky s popřením snad všech divadelních zásad. Parodické navození atmosféry klubových koncertů přivede na scénu notně „vypelichaného“ rockera (Brabec) a usouženou servírku (Chmelíková). Asi nejabsurdnějším a zároveň nejzávažnějším vystoupením se stal skeč Podívejte se jim do tváře, jenž mnoha slovními hříčkami demaskuje zakryté tváře kata, úchylného sebemrskače či aktivisty Ku-Klux-Klanu. V satirické scénce o návratu ztraceného bratra si znovu doslova zařádil celý soubor v čele s disponovanou Marií „Muškou“ Chmelíkovou v roli cikánské matky.
Od lednové reprízy doplňuje navíc každé představení promítání Antidokumentu, který dává nahlédnout nejen do současnosti souboru, ale především připomene celých patnáct let jeho existence. Skalní příznivci ojedinělé autorské poetiky, která nemusí rozesmát každého, ale jež má přívrženců víc než dost, mají alespoň důvod si návštěvu Noci s Plnovousem zopakovat.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':