Databáze českého amatérského divadla

Texty: Chrudim, Muzeum loutkářských kultur, UNIMA - výstava k 80 výročí, 2009, tisková zpráva

Tisková zpráva k výstavě v Muzeu loutkářských kultur, Chrudim, 2009 :
UNIMA – 80 let mezinárodní loutkářské organizace
Mezinárodní loutkářská organizace „Union internationale de la marionnette“ byla založena spontánně 20.května 1929 při setkání v prostorách divadla Říše loutek v Praze, kdy sem u příležitosti sjezdu českých loutkářů a velké výstavy loutek přijeli zahraniční hosté z Bulharska, Francie, Jugoslávie, Německa, Rakouska, Rumunska a Sovětského svazu. Už tehdy se také poprvé objevila myšlenka na založení mezinárodního muzea loutek v naší republice. Činnost UNIMA byla sice utlumena v období krize a druhé světové války, ale potom se i přes nové rozdělení světa podařilo její činnost obnovit a společenství loutkářů utužit. Velmi se o to zasloužil dlouholetý generální sekretář UNIMA Prof. PhDr. Jan Malík. Při jubilejním X.kongresu UNIMA v Praze v roce 1969 se konala mezinárodní výstava loutek národní centra UNIMA byla vyzvána, aby formou darování těchto loutek podpořila založení Mezinárodního muzea loutek v Praze. V Praze se to nakonec nepodařilo, ale prostory nabídla Chrudim – právě zrenovovaný renesanční Mydlářovský dům. Zde tedy byla ze zahraničních darů a sbírky Jana Malíka vybudována první expozice a muzeum, které dostalo název Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, mohlo být 2.července 1972 otevřeno.
Výstava je pohledem do historie i současnosti UNIMA (organizace dnes čítá přes 6700 členů z 65 zemí celého světa) a představuje nejzajímavější zahraniční loutky ze sbírek muzea (kromě těch, které jsou k vidění ve stálé expozici muzea nebo celoroční výstavě stínového divadla).

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':