Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Mladé, studentské, experimentující..., www Místní kultura 3. 2. 2011

Mladé, studentské, experimentující...

ČR: Měsíc březen, s ojedinělými přesahy zpět i kupředu, bývá každoročně pro mladé divadelní kolektivy obdobím, v němž se mohou setkávat na krajských postupových přehlídkách, předvést si vzájemně výsledky svého divadelního usilování, vyslechnout názory kolegů i odborníků, inspirovat se. V těchto dnech se pomalu uzavírají možnosti přihlášení se k takovému setkání a současně i šance postoupit z krajských přehlídek na celostátní a odtud na Jiráskův Hronov.

Mladé, studentské, experimentující soubory si při přihlašovaní musí dobře rozmyslet, po jaké linii se chtějí ubírat. Ty jsou totiž dvě. Jedna směřuje k celostátní přehlídce studentských divadelních souborů Mladá scéna v Ústí nad Orlicí (22.‒26. 6. 2011). Druhá ke Šrámkovu Písku, celostátní přehlídce experimentujících souborů (27.‒29. 5. 2011). Obě jsou druhově a žánrově otevřené. Zatímco Mladá scéna je určena studentům středních škol, vyšších odborných, či vysokých škol, popřípadě věkově odpovídajícím nestudentským kolektivům, Šrámkův Písek žádná taková omezení nemá (není jen určen ‒ stejně jako Mladá scéna ‒ kolektivům složeným z členů mladších 15 let věku). Je tu však jedno velmi podstatné hledisko pro volbu té které linie. Souvisí s vymezením Šrámkova Písku jako přehlídky experimentujícího divadla. Jinými slovy, po této linii by se měly ubírat soubory, které vskutku experimentují, neopakují již zavedené a ověřené divadelní postupy.

Krajské postupové přehlídky pro výběr na Mladou scénu a Šrámkův Písek jsou až na výjimky společné. V roce 2011 by se měly uskutečnit v 15 místech ČR: Praha ‒ Stodůlecký Píseček, Nové Strašecí ‒ Prima setkání ve Strašecí, Český Krumlov ‒ Krumlovská prima sezóna, Plasy ‒ Na hraně, Turnov ‒ Modrý kocour, Most – Mladá scéna, Hradec Králové – Audimafor, Svitavy ‒ Svitavský Fanda, Jihlava ‒ JID 20-11, Brno ‒ Špíl-berg, Mladá a experimentující scéna, Hodonín ‒ Mumraj, Nový Jičín ‒ Přehlídka studentského a experimentujícího divadla, Valašské Meziříčí ‒ Malé jevištní formy, Prostějov ‒ Přehlídka studentského divadla, Slavičín ‒ Valašské křoví.
Většinu z uvedených krajských přehlídek organizují kulturní a školské instituce, v pěti případech se jejich pořádání ujala občanská sdružení. Finančně je zajišťují s podporou grantových příspěvků z vlastních prostředků, dílem se na financování podílí sami účastníci.

Propozice Mladé scény a Šrámkova Písku, termíny krajských přehlídek a kontakty na jejich pořadatele, jakož i tiskopisy přihlášek naleznete na www.artama.cz nebo na www.amaterskascena.cz.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':