Databáze českého amatérského divadla

Texty: Litomyšl, Spolkový dům, čl. Milan Strotzer in: Místní kultura 7. března 2011

Spolkový Lidový dům v Litomyšli
Autor: Milan Strotzer

LITOMYŠL: Lidový dům – historická společenská budova nacházející se v centru města – byla postavena v roce 1922. Jedná se o poslední stavbu ve stylu novorenesance s prvky modernismu a secese ve městě a díky originální štukové výzdobě sochaře Luďka Vocelky a architektonickému ztvárnění je zařazena v seznamu kulturních památek ČR.

Lidový dům byl dlouho uzavřen a místními občany téměř zapomenut. Znovu ožil po rekonstrukci uskutečněné počátkem 90. let minulého století.
Jeho provozovatelem je Farní charita Litomyšl, která působí na Litomyšlsku od 8. února 1993. Má statut církevní právnické osoby a jejím zřizovatelem je Biskupství královéhradecké – člen sítě nestátních neziskových organizací, sdružených v Charitě ČR. Ta je největším nestátním poskytovatelem sociálně zdravotních služeb v České republice, která mimo jiné organizuje tradiční Tříkrálovou sbírku v ČR.

Lidový dům slouží jako funkční zázemí pro aktivity místních společenských, kulturních, zájmových a sportovních organizací, spolků a církví a jejich organizací, které přispívají k zachování tradic a upevňují lokální identitu a mezilidské vztahy. Tato činnost má takřka devadesátiletou tradici. Ostatně, za tímto účelem byl Lidový dům v letech 1921 – 1922 na podnět mnoha spolků vybudován.
Společenský sál s kapacitou 300 osob s možností variabilního uspořádání pro pořádání tanečních večerů, konferencí, seminářů, firemních či soukromých oslav, je možné si pronajmout. Je rovněž vhodný pro pořádání divadelních představení, výchovných koncertů pro školy či přednášek. V sousedství sálu je v provozu bar s kuchyňským zázemím.
Lidový dům podporuje spolkovou činnost v regionu pořádáním akcí za nekomerční nájemné, ovšem i tak pomáhá zisk z pronájmů financovat provoz a opravy budovy. Konají se zde společenské akce pro veřejnost, koncerty, taneční zábavy, taneční kurzy či odpolední čaje pro dříve narozené – periodicky se opakující společenská setkání, jejichž smyslem je vytvářet příležitosti pro společenský život seniorů. Velký sál s nápojovým barem i konferenční salonek jsou využívány k dalším firemním, společenským či obchodním akcím, konferencím, výstavám apod. Zkouší zde Litomyšlský symfonický orchestr a další hudební seskupení. Lidový dům je pro návštěvníky otevřen po většinu dnů v roce.
V roce 2010 počalo v Lidovém domě provozovat divadelní představení občanské sdružení Dobré divadlo Hradec Králové, zprostředkovávající vybrané inscenace amatérských divadelních souborů, jejichž kvalita byla prověřena na oficiálních celostátních divadelních přehlídkách včetně Jiráskova Hronova. Uvádí je v Lidovém domě pod hlavičkou Litomyšlské divadlo. Prvního dubnového dne tu uvede jevištní adaptaci Hrabalovy prózy Příliš hlučná samota divadelního souboru KLAS z Klášterce nad Ohří.
V nejbližších březnových dnech letošního roku se v Lidovém domě uskuteční Country Western Saturday Night, Absolventský ples Fakulty restaurování aneb Nekonečná show…, Pokračovací taneční kurz pro mládež i pro dospělé, koncert skupiny Blabovy stromy a Odpolední čaje pro dříve narozené.

Další informace: www.lidovy-dum.cz [2]

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':