Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Západočeská divadelní žatva 2011. www.mistnikultura.cz 16. 3. 2011

Západočeská divadelní žatva 2011

mis

HORAŽĎOVICE: Kulturní dům v Horažďovicích je tradičním místem setkání západočeských ochotníků. Každoročně zde totiž v březnu probíhá Západočeská oblastní přehlídka amatérského divadla.

Péči o její konání má po léta vedle horažďovického kulturního domu a místního souboru Západočeská oblast Svazu českých divadelních ochotníků, zaštiťující amatérské divadelní aktivity na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Ještě v nedávné minulosti obnášel program přehlídky průměrně pět inscenací. Poslední dobou se díky rostoucí aktivitě souborů jeví oněch obligátních pět hracích míst jako nedostatečné. V letošním 28. ročníku přehlídky dali organizátoři ve dnech 10. ‒ 13. 3. příležitost osmi souborům z oblasti činoherního a hudebního divadla. Hrála se klasika i hry současných autorů, a to jak českých, tak zahraničních. Jednoznačně převažovaly komedie, ale nechybělo ani drama, např. adaptace známého Domu Doni Bernardy Alby Frederica Garcii Lorcy souboru EVRYBÁBY a hosté z Plzně. Dostalo se i na hudební divadlo, Sušický divadelní spolek SCHODY se představil svým nastudováním Brdečkova Limonádového Joea.
Horažďovické setkání západočeských ochotníků má punc krajské postupové přehlídky, a tak se nejen prezentují nastudované hry, ale také se o jednotlivých inscenacích hovoří na půdě rozborových seminářů, oceňují se nejlepší výkony a inscenace. Letos měla tuto nedílnou součást přehlídky na starosti odborná porota ve složení Marie Caltová, dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni, režisér prof. František Laurin a ředitelka NIPOS Praha Lenka Lázňovská. Z jejího hodnocení vyšel letos nejlépe domácí soubor TYJÁTR, který byl se svou inscenací hry Neila Simona Řeči doporučen k účasti na celostátní přehlídce v Děčíně.

Program přehlídky na http://obzor.muhorazdovice.cz/Data/2011/Unor/PDF/s15.pdf

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':