Databáze českého amatérského divadla

Texty: EXNAROVÁ, Alena: Svitavy, Dětská scéna 2012 - Co den dal - Nejlepší střelec. Deník Dětské scény, č. 4., str. 88 - 89, 12.6.2012.

Studio Šrámkova domu v Sobotce se nechalo inspirovat korejskou lidovou pohádkou či pověstí Nejlepší střelec a zaujalo nás stylizací v duchu principů asijského divadla, jeho obřadnosti. Činili tak čistě a s mírným nadhledem, takže jsme si tuto obřadnost (kontrastující s našimi zvyklostmi a uspěchanou dobou) užili, více v odpoledním představení, které se vydařilo lépe. A děti a mladí lidé na jevišti si pomalé tempo evidentně užívají a vychutnávají do každého detailu. Například drobnou chůzi, práci s vějíři, typická gesta … Je to pochopitelně stylizace, protože významu a přesnosti gest i chůzi se v asijských zemích učí budoucí divadelníci od útlého dětství a je to velmi náročné. V diskusi jsme se věnovali mimo jiné tomu, o čem příběh hrají, jeho morálnímu poslání. Jak si vyložit větu věštkyně „Pamatuj, že chytrému někdy i hnůj voní“, s níž Kim odchází do Soulu – nabádá k podvodnému jednání nebo k poctivé práci? Nakonec převážil názor, že k podvodnému jednání. A že je to tedy příběh o vítězství lásky nad morálkou. Protože i když Kim získal ženu podvodným způsobem, zamilovali se do sebe a ona mu pak pomohla s problémy se vypořádat. Ne všichni také zaregistrovali (především v dopoledním představení), co vlastně provedl sýček a proč je třeba jej zabít. A také jsme hovořili o tom, že dlouhé míření střelce šípem do hlediště může na některé diváky působit nepříjemně. Ale přes všechny nejasnosti a otázky, které jsme si kladli, si inscenace velmi ceníme a oslovila nás.
Vedoucí souboru Lada Bechyňová nám při diskusi potvrdila, že si je vědoma dvojího možného výkladu věštby, ale že téma inscenace jsme nakonec odhadli dobře. A také jsme se dozvěděli, že se intenzívně seznamovali řadou projekcí se stylem asijského divadla a že to děti velmi zaujalo. To je podle našeho názoru na inscenaci rozhodně vidět.
Tak jako předevčírem při Tančírně, musím se nutně zmínit, že i při včerejším semináři ke třetímu bloku inscenací se v názoru na inscenaci Nejlepšího střelce seminaristé do značné míry rozešli s názorem poroty. Kladli si otázky ohledně žánru a nevnímali, že inscenace vychází z charakteru asijského divadla a někteří se domnívali, že jde o parodii.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':