Databáze českého amatérského divadla

Texty: FEMAD 2013 – Festivalový zpravodaj č. 2, pátek 13. 9. 2013: Metálová premiéra Lenky Lázňovské. AS 15.9.2013-Aktuality,Rozhovory.

Metálová premiéra Lenky Lázňovské

Ředitelka NIPOS, porotkyně, herečka, režisérka, autorka her pro děti, publicistka, mezinárodně známý člověk, emotivní a impulzivní komediantka a čerstvě také držitelka ocenění za přínos divadlu. Prostě Lenka Lázňovská.

Jak moc vás ocenění za přínos divadlu zaskočilo?
Hodně. Je to moje první ocenění v životě. Nejsem žádná sběratelka metálů a myslím, že už ani nebudu.

Vybavíte si okamžik, kdy jste stála vůbec poprvé před diváky?
Hodně jsem recitovala, takže se odehrálo určitě v první druhé třídě na základní škole právě v recitaci.

Existuje divadelní ženská postava, která je vám blízká?
Mám jich několik. Hodně se mi líbí Líza Doolitlová především svou umanutostí, tím, že se nenechá zaskočit a jde si za svým.

A mužská, jež vám imponuje?
Řeknu postavu, která mě provází touto sezonou a to je Salieri. Jeho zápas je podle mě především s Bohem. On nezápasí s Mozartem, vyzve na souboj Boha. Řekne si, že to je nespravedlivé, protože Mozartovi dal všechno a jemu nic. Rozhodne se, že navzdory tomu bude lepší než on a dostane se mu uznání.

Jak je na tom současné české ochotnické dění v porovnání se světem?
Co do kvantity jsme naprosto výluční. V tom jsme určitě velmoc. Když se podíváme do databáze www.amaterskedivadlo.cz, tak za posledních dvě stě let není téměř na mapě obec, osada, kde by nebyl alespoň jeden soubor. Myslím si, že to prostě už není jen o koníčku, ale o kulturní identitě.

Zahrajte si, prosím, na Libuši. Jak na tom bude ochotnické dění v Česku za sto let?
Když vidím, kolik mladých lidí se divadlu věnuje, jak je ono dění v české kotlině zakotvené, předává se z generace na generaci, nevěřím tomu, že v té době tady nebude.

redakce
FEMAD – Festivalový zpravodaj | pátek 13. 9. 2013

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':