Databáze českého amatérského divadla

Texty: VOLNÝ, Martin: Sokolovská čurda 2013 skončila! AS 1.10.2013-Činoherní,Hudební.

Sokolovská čurda 2013 skončila!

A byla to paráda. Od prvního představení v pátek do posledního v neděli bylo rozhodně na co koukat. Do Sokolova dorazilo sedm souborů (od Aše po Brno, od České Kamenice po Volyň) a přivezli nádherná představení.

Letos jsme se mohli pochlubit nově otevřenou loutkovou scénou, novou kavárnou Štístko s výbornou kávou a nově otevřenou restaurací Scéna, kde výborně vaří. Ředitel nám „předal“ prostory MDK a Čurda začala.

Atmosféra v Městském domě kultury v Sokolově byla úžasná. Absence nervozity z poroty a nesoutěživost na všechny účastníky působila přímo blahodárně. Tím nechci říct, že to soubory hrály na půl plynu. Naopak! Snaha se blýsknout před kolegy z jiných divadel, byla motivací více než výraznou.

Rozborové semináře už tradičně nejsou o tom, co by šlo lépe nebo co bylo špatně, ale bylo to takové povídání o viděném. Letos byla lektorem Máša Caltová a tak se někdy seminář spíš blížil divadelní dílně.

Pohoda, která vládne na naší přehlídce je balzámem na divadelní nervy a duši. Radost se shledání je upřímná a čistá. Možná i to je to, co k nám soubory tak táhne. Ta „neorganizovanost z centra“, která je zárukou toho, že nás nikdy nemůžou zasáhnout různé tlaky a zájmy, s kterými se bohužel, čas od času na přehlídkách nominačních či soutěžních (oblastní, národní, Hronov) můžeme potkat.

Zažil jsem FEMAD Poděbrady a tam je pohoda podobná té naší. Snad bude vedle soutěžních, vznikat i dost přehlídek nesoutěžních, oslavujících divadlo a divadelníky.

Není to nic složitého. Je třeba mít chuť a kolektiv dostatečně praštěných človíčků. Zjistit si, aby se nová přehlídka nekryla s některou ze stávajících (je škoda se krýt). Pak potřebujete prostory, ubytování a příslušný finanční obnos. Nějaký zkušený lektor taky neškodí. Rozhodně je třeba chtít. Tento typ přehlídek je důležitý pro udržení a další rozvoj ochotnického divadla. Všem co do toho půjdou, držím palce.

A jak letošní Sokolovská čurda 2013 dopadla?

Velkou čurdu za nejlepší malou roli získala smečka psů ve hře Jedlíci čokolády v podání divadla JakoHost, Plzeň.

Zlatý vrtík Vaška Junka získalo divadelní studio D3 Karlovy Vary (Jiří Hnilička) za scénu ke hře Treperendy.

Nominační certifikát do předplatného MDK Sokolov na sezonu 2013/14 získala hra Jedlíci čokolády (JakoHost, Plzeň).

Takže, Sokolovská čurda 2013 skončila a zveme k nám divadelníky na Sokolovskou čurdu 2014, jejíž přípravy právě začali.

Zlomte vaz a nashledanou v Sokolově.

Martin Volný
Divadlo bez zákulisí, o. s.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':