Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠMÍD, Radek: Ohlédnutí principála za činností souboru DS Tyl Slaná. AS 7.2.2014-Ze života souborů.

Ohlédnutí principála za činností souboru DS Tyl Slaná

Vážení a milí přátelé, dovolte mi, abych vám ještě jednou, dodatečně, ale co nejsrdečněji, popřál, aby byl rok 2014 pro nás všechny šťastný a úspěšný.

Činoherní
Hudební

Uplynulý rok 2013 můžeme označit za rok aktivní, kdy jsme nezaháleli a vedle tvůrčí práce na přípravě dvou nových divadelních představení jsme stihli také spoustu další práce a dalších aktivit. Kromě činností, se kterými jsme už měli spoustu zkušeností z předchozích let, jsme v loňském roce vyzkoušeli a testovali také nové programy a pořady pro naše diváky, které se osvědčili a tak v nich budeme pokračovat i v tomto roce.

Zkraje roku 2013 jsme na našem repertoáru měli dvě divadelní představení. Pohádku Co takhle svatba, princi? v režii Katky Schovánkové a drama Přelet nad kukaččím hnízdem v režii Martina Baška. Úspěšná pohádka si hned v lednu odbyla svou osmnáctou reprízu a zároveň derniéru, zatímco Kukačka před sebou měla, aniž bychom to tehdy vůbec tušili, ještě téměř celý rok trvání a hraní na zájezdech. Kromě produkcí vlastních představení jsme si hned v lednu pozvali soubor z Tanvaldu a pokračovali tak i v tradici hostujících souborů u nás ve Slané.

Přestože jsem tentokrát nechtěl být ve svém ohlédnutí za uplynulým rokem tak strojově konkrétní a doslovný, u jedné události bych se přeci jen rád aspoň krátce pozastavil. S divadelním představením Přelet nad kukaččím hnízdem jsme se v únoru minulého roku totiž zúčastnili divadelního festivalu Modrý kocour v Turnově. Jedná se o soutěžní přehlídku různých divadelních žánrů, kterou se nám v kategorii činohry, a v nemalé konkurenci souborů např. z Nového Boru, Liberce, Litoměřic, Klapí nebo i souborů z Prahy, podařilo vyhrát, za což bych chtěl ještě jednou všem, kdo se na tomto úspěchu podíleli, poděkovat a zatleskat! Díky tomuto vítězství se nám navíc otevřely dveře na celorepublikovou přehlídku Divadelní piknik do jihočeské Volyně, kde jsme strávili několik příjemných květnových dnů, a také dveře od divadelního Festivalu mladého amatérského divadla v lázeňských Poděbradech, kde jsme derniéru naší Kukačky odehráli v září, a toto úspěšné představení tak už jednou provždy, po dvanácti úspěšných uvedeních a po dvou letech od premiéry, ukončili.

Jak jsem zmínil na začátku tohoto ohlédnutí, rok 2013 byl také ve znamení testování. Jednak jsme se pokusili, a nutno říct, že velmi úspěšně, o návrat opravdového plesu do Slané, a pak se nám docela uspokojivě, hlavně zásluhou Honzy Kvardy, podařilo obnovit slánské kino, které v minulém roce nabídlo hned tři filmové projekce, které se setkávají se stále rostoucím zájmem diváků.

Oproti těmto novinkám musím zmínit také tradiční akce, které pravidelně připravujeme už několik let. A tak se nám i v roce 2013 podařilo zorganizovat již čtvrtý ročník letního Volejbalového memoriálu Jíři Kousala, hasičům ze Slané jsme opět pomohli s pořádáním dětského dne před návratem do školy, a před koncem roku proběhla i Bramborocková zábava s hudební skupinou Suffering Souls a Halloweenská a Mikulášská diskotéka pro děti. Jediné, co se nám, oproti předchozím letům, nepodařilo v uplynulém roce zorganizovat, byl předvánoční zájezd do Prahy na muzikál a vánoční trhy. Ale věřím, že v tomto roce se nám podaří se i k této příjemné akci vrátit.

Kromě všech těchto činností, které bych mohl nazvat jako činnosti viditelné, bráno tedy z pohledu našich diváků a hostů našich akcí, probíhali po celý rok 2013 také činnosti neviditelné. Na mysli mám samozřejmě zkoušky nových divadelních představení. V roce 2013 se zkoušela a stále zkouší, pod režijním vedením Zdenky Krejčí, detektivní hra na motivy románů známé britské spisovatelky Agathy Christie. Tato inscenace se sice potýkala s problémy nejrůznějšího směru, ale v poslední době se vše podařilo stabilizovat a na premiéru tohoto představení se můžete těšit už o Vánocích roku 2014. Druhým zkoušeným představením byla divadelní komedie Když se zhasne, která si svou úspěšnou premiéru odbyla o Vánocích 2013 a v současné době je na cestách po prvních zájezdových představeních, kterých, doufejme, bude jen a jen přibývat.

O všech našich aktivitách pravidelně informujeme a na všechny naše akce zveme nejen prostřednictvím klasických tištěných novin a časopisů (např. Slánský list, Krkonošský deník, Semilské noviny, Amatérská scéna, MF DNES, Týdeník 5 2), ale také pomocí internetových stránek a také pomocí sociální sítě Facebook, kde si nás našlo už 155 příznivců, kteří se tak téměř denně dozvídají o všem, co děláme a co připravujeme.

Kromě mého předchozího ohlédnutí za tím, co bylo, mi dovolte také výhled na to, co nás čeká v tomto roce 2014. Vedle zájezdů našeho současného představení Když se zhasne to bude především práce a příprava na novou vánoční premiéru. Chystané představení je režisérským debutem Zdenky Krejčí, která se rozhodla ponořit se do, naším souborem dosud neprozkoumaných, hlubin detektivního žánru a zhostila se přípravy představení na motivy světoznámé autorky Agathy Christie. Premiéra je plánována na Vánoce tohoto roku.

V roce 2014 budeme ve Slané pokračovat také ve spolupráci s jinými divadelními spolky. V předcházejícím roce se nám podařilo ve Slané uvést hned několik představení hostujících ochotnických souborů z blízkého i vzdálenějšího okolí. A také v tomto roce bychom v tom chtěli pokračovat a diváky pozvat hned na několik hezkých představení. Na rozdíl od pořadatelů ze Semil, kteří si do tamního KC Golf zvou několikrát do roka soubory z profesionálních scén, ve Slané chceme divákům nabízet představení od souborů ochotnických. Nebude se ale jednat o žádné amatéry a začátečníky, ale pouze o zkušené soubory s mnohaletou tradicí, kvalitní nabídkou divadelních her a oceněními z divadelních přehlídek a festivalů. Už v únoru zde tak přivítáme ochotníky z Lučan nad Nisou a jen kousek od uzavření dohody jsou další hostující představení ještě pro toto jaro. V jednání už jsou také hostující představení pro podzim, od září do listopadu.

V plánu jsou samozřejmě také další osvědčené akce jako Divadelní ples, filmové projekce v našem slánském kině, letní volejbalový turnaj, podzimní rocková zábava a diskotéky pro naše nejmenší příznivce. Vrátit bychom se chtěli také k zájezdu do Prahy na muzikálové nebo činoherní představení a vánoční trhy – tak doufejme, že se nám podaří najít nejen divácky vděčné, ale také cenově přijatelné představení.

Vážení a milí přátelé, nic z toho, co jsme v uplynulém roce dokázali, tu s většími, tu s menšími úspěchy a diváckou odezvou, ani nic z toho, co jsme si na další období připravili a naplánovali, by se nepodařilo bez náročné, pečlivé, mnohdy nesnadné a nelehké, ale vždy spravedlivě a po zásluze odměněné práce našeho souboru, za kterou děkuji všem našim členům, kteří se na této práci podíleli.

Radek Šmíd, principál DS Tyl Slaná

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':