Databáze českého amatérského divadla

Texty: FALTA, Václav: Miletín oslavil 980 let své doložené existence: Divadlem! AS 2.6.2014-Blogy.

Miletín oslavil 980 let své doložené existence: Divadlem!

Když se svatý Ota v roce 1124 nechal hostit českým vévodou Vladislavem na své liturgické cestě do Pomořan, nemohl tušit, že se tato návštěva stane historicky první dochovanou zmínkou o městě Miletíně. O 980 let později napsal Štěpán Hak na objednávku místního starosty svou třetí divadelní hru.

Činoherní
Experimentální
Hudební

Elita je nesmělým a velmi osobitým pokusem o připomenutí důležitých událostí, historických postav, panovnických rodů a jiných „mocenských organizací“, které zanechaly svou nesmazatelnou stopu v historii města.

Především se ale jedná o zábavu cílenou na miletínské rodáky. O lehčí žánr. „Satirickou veselohru“ nebo chcete-li „hospodskou frašku“. O poctivé venkovské divadlo, které si svou podstatu (propojení herců a diváků pramenící ze vzájemných osobních vztahů z běžného života) vzalo za svůj inscenační záměr.

Většinu postav ztvárňují veřejní představitelé města a místní filuty včele se starostou. Neherci, které umně zrežíroval Martin Hlavatý. Jejich zásluhou ožívají příslušníci řádu německých rytířů, Valdštejnové, komunisté nebo spolek dobrovolných hasičů, kteří jako vždy přicházejí pozdě (*). Společně uvězněni v místním hostinci na schůzi zastupitelstva řeší minulost, přítomnost i budoucnost města. Kdo pro Miletín vykonal nejvíce? Která „mocenská organizace“ si zaslouží zbylých 20 000 Kč z rozpočtu?

O tom, že se inscenační záměr vydařil, svědčil především zájem miletínského publika. Atmosféra ve frontě připomínala čekání na VOSTO5tku na Open Air Programu při Divadle Evropských Regionů! A do sálu pro 260 lidí se dostali opravdu jen ti nejodvážnější.

(*) poznámka autora: Miletín v polovině 19. st. vyhořel. Teprve poté vznikla Jednotka sboru dobrovolných hasičů Miletín =oD

Václav Falta

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':