Databáze českého amatérského divadla

Texty: KOHUTOVÁ, Petra: Krutý říjen v karlovarském Déčku. AS 10.9.2014-Ze života souborů.

Krutý říjen v karlovarském Déčku

Podle Robinsona Jefferse „duben je nejkrutější měsíc“. Zdá se, že pro Divadelní studio D 3 Karlovy Vary bude takovým nejkrutějším měsícem říjen (a kousek listopadu). Nicméně důvody jsou takové, že se z oné krutosti v jistém smyslu radujeme.

Činoherní
Experimentální
Hudební

Na říjen a počátek listopadu 2014 si Déčko naplánovalo v divadle Husovka pět představení – z toho tři derniéry a jedno rozloučení s inscenací, ukládanou tzv. „k ledu“. Jako by nestačilo, že v září musíme stáhnout pohádku Vlasatice (neb jeden z jejích herců odchází na vysokou školu)…

V pátek 3. října 2014 v 19.30 hodin uvidí diváci naposledy Goldoniho Treperendy. Tato jednoduchá komedie o pomlouvání, klepaření a roznášení drbů, režírovaná Annou Ratajskou, se těšila v Karlových Varech velké oblibě. Měli jsme ji na repertoáru přes tři roky, hrála se více než dvacetkrát a zejména dámská část souboru – Eva Lešková, Eliška Huberová, Lea Bělinová, Pavlína Ratajská, také Martina Cirklová a Eva Šollová – si ji užívala (což neznamená, že pánové – Petr Richter, Petr Johanovský, Luboš Štěpán, Jaroslav Weinlich a Jaromír Knechtl – přišli zkrátka). Nejočividnější plus inscenace byla scéna Jiřího Hniličky. Část komedie se hrála na prknech profesionálního Karlovarského městského divadla v rámci hostování na Noci divadel 2013.

V pátek 9. října 2014 v 19.30 hodin znovu zavítáme do Podnebí. První ze dvou plánovaných repríz scénické skicy podle Luďka Kašparovského a režisérky Petry Kohutové bude tentokrát uvedena jako skromný příspěvek Déčka k volbám. Není Nebe a není Peklo – je jen Podnebí – tak si ho, prosím, zvolte; na vaše hlasy se těší sériový vrah Andrej Čikatov v podání Petra Johanovského, masový vrah Adolf Hitler Jaromíra Knechtla, Ježíš Luboše Štěpána, Jan Eva Mladý Jany Havlíčkové, Majka Magda Lucie Miškovské a Bůh (… bůh? …) Petra Richtera. Derniéra této intelektuálně parodické taškařice se bude konat na Dušičky, tedy 2. listopadu 2014 v 19.30 hod. na Husovce.

V pátek 17. října 2014 se na delší čas rozloučíme s Malými nočními hrami Antonína Přidala. Jednoaktovky Sen o dvou kůrkách a Pěnkava s Loutnou, které dosáhly v Horažďovicích až na doporučení na národní přehlídku Piknik Volyně, dvě kolektivní herecké ceny za souhru účinkujících, cenu za dramaturgii pro Petru Kohutovou a cenu za režii pro Annu Ratajskou, jsou srdeční záležitostí tvůrčího týmu – navzdory tomu, že pro diváky to nebyla jednoduchá, tedy ani třeskutě oblíbená a masově vyhledávaná podívaná. Nicméně středověká atmosféra, výrazná dramatická situace a výjimečně krásný jazyk dialogů nám dávají naději, že za pár let se k inscenaci s velikým potěšením vrátíme, jak jsme to ostatně učinili již jednou – a že remake číslo 2 budeme mít i za pár let pro koho hrát.

A v pátek 24. října 2014 proletí nad husovkovským jevištěm naposledy Andělé všedního dne autorů Michala Viewegha a Dodo Gombára a režisérky Anny Ratajské. Tragikomedie o tom, že nemusíme věřit v Boha, ale nesmíme v něho přestat doufat, byla uváděna s výmluvným podtitulem„*náš čas je vyměřen, ale přesto se chováme, jako bychom tu měli být věčně*." Na krajské přehlídce v Horažďovicích 2013 získalo DS D3 čestné uznání pro Annu Ratajskou za režii a pro Jaromíra Knechtla za herecký výkon, diplom pro Elišku Huberovou a Leu Bělinovou za herecký výkon a doporučení na národní přehlídku Piknik Volyně.

Na repertoáru si tedy Déčko ponechává nejnovější Historky z fastfoodu Viliama Klimáčka a dvě sezónní inscenace, zimní Betlém a letně-vagantový Kabaret Dvojité Cé; v lednu pak začne zkoušet nový, v současné době připravovaný titul. A jaký je důvod tohoto výrazného osekání repertoáru? Inu, dvě herečky a jeden herec čekají rodinu. A Déčko zažádá o zápis do Guinessovy knihy rekordů, neboť se má narodit celkem pět dětí – vypadá to na dvoje dvojčata. Přejme Janě Havlíčkové, Elišce Huberové a Luboši Štěpánovi všechno nejlepší. Bude to krutě krásné a krásně kruté…

Petra Kohutová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':