Databáze českého amatérského divadla

Texty: KUČEROVÁ, Ludmila: Dnes zahajuje XIX. přehlídka OTEVŘENO.

Dnes zahajuje XIX. přehlídka OTEVŘENO
Autor: luk

KOLÍN: Přehlídka bude devatenáctým, společným setkáním souborů pracujících v oblasti pantomimy a pohybového divadla handicapované i běžné populace. Posláním otevřené přehlídky je podporovat a rozvíjet novou tradici a přispět tak k oživení České pantomimy.

Národní přehlídka pantomimy a pohybového divadla pod názvem OTEVŘENO je jedinou integrovanou přehlídkou, kde vedle sebe vystupují, inspirují se a spolupracují slyšící a neslyšící, děti a dospělí, profesionálové i amatéři. Po všech vstoupeních se konají rozborové semináře za přítomnosti lektorského sboru složeného z předních odborníků pantomimy, pohybového divadla a scénického tance. Součástí přehlídky jsou inspirativní představení a pracovní dílny. Přehlídka je od roku 2011 dvoukolová, mezikrajová postupová kola jsou v Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Jablonci nad Nisou.

Přehlídky OTEVŘENO se pravidelně účastní 180 – 220 účastníků. Přehlídkové představení a slavnostní galavečer zhlédne několik set diváků.

ZÁMĚR – Podařil se původní záměr oživit českou pantomimu a současně pořádat integrovanou přehlídku otevřenou opravdu všem. Neslyšící dosahují v této činnosti mimořádných výsledků. Tím roste jejich zdravé sebevědomí. Zájmová seberealizace odstraňuje pocit společenské izolovanosti těžce sluchově postižených. Projekt a jeho výsledky má vysoký kredit. Setkání na těchto festivalech a přehlídkách má pro sluchově postižené osobní, společensky i umělecky mimořádný význam.

DRAMATURGIE – Otevřeno je koncipované jako nesoutěžní přehlídka se širokým přesahem do pohybového divadla a tance. Pořadatelé chtějí podpořit současné zejména výtvarné pojetí těchto žánrů. Důležitým článkem přehlídky jsou rozborové semináře, kde se klade důraz na oboustrannou diskusi.

HOSTÉ PŘEHLÍDKY: V minulých ročnících se přehlídky zúčastnili: Daniel Gulko z Kanady, John Mowet z Anglie, Nola Rae z Anglie, Pierre Byland ze Švýcarska, Rames Meyyappan ze Singapuru, Drake Neninger z Kuby, Ruben Peguero z Dominikánské republiky ale také Boleslav Polívka, Divadlo CONTINUO, Boris Hybner, skupina Cvoci, Miřenka Čechová s Radimem Vizváry, Anna Polívková, Taneční divadlo BUFO, Ateliér výchovné dramatiky pro neslyšící JAMU, Katedra pantomimy HAMU Praha a další.

Národní přehlídka pantomimy a pohybového divadla v Kolíně pod záštitou České komise pro UNESCO a za finanční podpory:
Ministerstva kultury ČR
Středočeského kraje
Královéhradeckého kraje
Západočeského kraje
Moravskoslezského kraje
Libereckého kraje
Statutárního města Hradec Králové
Statutárního města Ostravy
Statutárního města Plzně
Statutárního města Jablonec nad Nisou
Městského úřadu v Kolíně

Pořadatelé Evropské centrum pantomimy neslyšících o.s.
NIPOS-ARTAMA
Městské divadlo v Kolíně

Od roku 2004 je generálním parterem přehlídky firma TOTAL Česká republika s.r.o.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':