Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kadaň, Navenek, Osm žen, KP Lounské divadlení 2015, recenze Petry Kohutové

Divadlo Navenek Kadaň
Robert Thomas: Osm žen

Divadlo Navenek Kadaň mělo na letošním Lounském divadlení hned dvojí zastoupení. V čistě mužském projektu spojených souborů z Kadaně a Klášterce se důsledným výkladem lehce filozofujícího textu (Daňkův Pařížský kat) pokusili vyrovnat se závažným tématem. A naopak v projektu čistě ženském vsadily účinkující, režisérky a scénografky v jedné… potažmo v osmi podobách na hravost, barevnost, ironii a nadsázku a předlohu Roberta Thomase, detektivní komedii Osm žen, využily víceméně jako záminku pro rozehrávání situací na hranici crazy. Dámy hru výrazně seškrtaly, obdařily ji slovním rámcem á la Americká krása (k několikazdrojové filmové inspiraci se přiznaly i během diskuse), rozbily ji řadou stylizovaně pohybových a tanečních čísel – a u vědomí toho, že to, co bylo v šedesátých letech vnímáno jako napínavá detektivka, dnes působí spíše předvídatelně, a proto úsměvně až trapně, rezignovaly na logiku a naopak naddimenzovaly ad absurdum veškerá klišé, které autor, potažmo žánr nabízí.

Inscenaci byla vytčena jistá nevyrovnanost, např. nejednotnost ve stylizaci herecké (u některých představitelek přechází až do křeče, u jiných zůstává poddimenzována na hranici civilnosti), doporučeno přizvání člověka mimo dosavadní tým, který by pomohl nezaujatě a pohledem zvenčí některé scény dotáhnout či gagy dopointovat, potažmo pomohl s nalezením potřebné míry v herecké stylizaci, a možná i důslednější práce se zvoleným rámcem.

Nicméně inscenace je podle mínění poroty cenná jako zástupce zábavného typu divadla, jež se nepodbízí, ale baví účinkující i diváky, a hlavně jako nalezení možného a fungujícího přístupu k oživení žánru, který může v souvislostech moderního divadla působit spíše jako fosilie. Porotou byla udělena dvě čestná uznání za ženský herecký výkon (Tereza Gvoždiáková a Věra Losenická) a čestné uznání za inscenaci, inscenace také získala Cenu diváka.

Petra Kohutová

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':