Databáze českého amatérského divadla

Texty: KASKA. František: Oblastní přehlídka dětského divadla Tartas Dobřany 2015. Gymnázium Františka Křižíka, Plzeň.

Oblastní přehlídka dětského divadla Tartas Dobřany 2015

Divadelní Tartas (přehlídka dětského divadla pro Plzeňský a Karlovarský kraj) proběhl v Dobřanech 24. – 26. dubna 2015. Z městského kola postoupily přímým postupem tři soubory působící na GFK a ZŠ. Soubor Zatímbezejména studentů tercií až kvinty, soubor Slušňáci a drsňáci složený ze studentů primy a sekund (oba vedené Františkem Kaskou) a soubor Křížaly, ve kterém hrají prvňáčci a druháci ZŠ pod vedením Ivanky Loukotové.

.V přípravě jsme nenechali nic náhodě a po horečném zkoušení (zvláště v prostředním souboru, kde jsme museli text dvanácti osob upravit pro osm herců, protože čtyři se přehlídky z nejrůznějších důvodů nemohli zúčastnit) jsme před odjezdem (ve středu a v pátek dopoledne) odehráli úspěšně všechny tři inscenace na GFK, před našimi studenty a učiteli.

V pátek jsme tedy ve 12 hodin vyrazili autobusem do Dobřan vcelku klidní, 34 dětí a tři dospělí (kromě vedoucích souborů vyjel jako pomocný dozor náš absolvent Honza Holub, několikanásobný účastník této přehlídky). Po registraci a ubytování jsme zhlédli první blok představení a poté vyrazili na průvod městem (letošní téma bylo cirkus a průvod byl opravdu barevný a hlasitý). U kostela nás čekalo inspirativní představení – Teatro Vojtek: Cirkusová pohádka. Po večeři jsme pak zvládli ještě další blok přehlídkových představení, rozdělili se do dílen na další den a vydali se nocovat do tělocvičny. Děti dlouho usínaly a ráno brzy vstávaly, nicméně nálada byla (i díky hezkému počasí) optimistická. Po dobré snídani děti pracovaly v dílnách se studenty Dramatického ateliéru ZČU (dlužno říci s velmi rozdílnou úrovní vedení). Nejstarší herci se trochu vzpírali, nicméně bylo to jejich rozloučení s dětským divadlem, tak se nechali přemluvit. Vedoucí mezitím diskutovali o pátečních představeních, lektorský sbor byl příjemný a fundovaný a diskuse probíhaly po celé tři dny v pracovním a pozitivním duchu. Pak jsme zvládli další blok vystoupení.

Po obědě dorazili s rodiči poslední herci, mladší soubory zkoušely a oba odehrály svá představení v prvním odpoledním bloku. Obě vystoupení se povedla a měla kladná hodnocení od běžných diváků i lektorů. Na představení Křížal: Nebuť labuť, když jsi husa byl oceněn dramaturgicky i výtvarně čistý tvar, i to, jak děti zvládly svou jevištní existenci. U Etikety souboru Slušňáci a drsňáci byla kladně hodnocena dramaturgie, hravost a humor, přirozený a do jisté míry suverénní projev herců. Ve večerním bloku za zdatné podpory nově přibyvších fanoušků divadla z řad rodičů a učitelů GFK odehrál s velikými ovacemi soubor Zatímbezejména incenaci podle Karla Čapka: Jak se dělá divadlo. Herci hráli soustředěně, s nasazením a drobné divadelní „nehody“ snadno zvládli (především díky pohotovému „režisérovi“ Tomáši Rokytovi, který se stal tak trochu miláčkem publika). Lektoři a vedoucí na inscenaci ocenili téměř vše – dramaturgii, herecké výkony, interpretační zdatnost, využití hereckých typů v souboru, drobné výhrady byly k nedotaženému kostýmování – moderní prvky se nehodily k období první republiky. Po zábavném večeru s diskotékou jsme pak usínali (když se konečně všichni zájemci vystřídali ve sprše) příjemně unaveni a spokojeni.

V neděli nás čekala ještě snídaně, další představení, oběd, závěr dílniček, jejich prezentace, poslední hodnocení a závěr přehlídky. Oba mladší soubory obdržely čestná uznání (jediná dvě ze všech souborů) a soubor Zatímbezejména získal přímou nominaci na národní přehlídku dětského divadla ve Svitavách (tedy nejvyšší možné ocenění). Pro úplnost třeba napsat, že z dvaceti souborů, které se přehlídky účastnily, získaly dva přímé postupy, tři byly doporučeny a dva získaly zmiňovaná čestná uznání.

Přehlídka byla velmi kvalitní, kromě asi tří inscenací byla všechna vystoupení zajímavá a inspirativní, tím spíše nás těší, že jsme dobře obstáli. Kromě postupu do Svitav jsme obdrželi (nejstarší soubor) také pozvání na divadelní festival Ašlerky, kde se setkáme i s profesionálními divadly. V neděli jsme se tedy vrátili domů (v 17 hodin) naplněni a natěšeni na další ročník přehlídky. František Kaska
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':