Databáze českého amatérského divadla

Texty: Šrámkova Sobotka - doprovodný program 58. Šrámkovy Sobotky (2014).

Doprovodný program 58. Šrámkovy Sobotky

výstavy
Galerie Karla Samšiňáka: ALENA ANTONOVÁ – OBRAZY
Alena Antonová studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze monumentální malířství v atelieru Emila Filly. Zabývá se malbou, volnou grafikou, tvorbou ex libris a novoročenek. Používá techniku suché jehly, leptu, linorytu a dřevořezu, v obrazech pak olejomalbu. Jejími hlavními tématy jsou zátiší, figura a krajina. Navazuje na tvorbu svého učitele, tedy na tvarosloví syntetického kubismu. Půl století žila Alena Antonová v partnerské, později i manželské dvojici s Petrem Šturmou. Soužití obou výtvarníků vedlo ke vzájemnému ovlivňování jejich umělecké tvorby, v níž proto nejednou objevujeme pozoruhodné společné znaky.
Výstava trvá od 1. května do 30. června 2014.Lapidárium: PETR ŠTURMA – SOCHY
Petr Šturma (1930–1995) studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v sochařském atelieru Jana Laudy a poté Otakara Španiela. Dílo Petra Šturmy zahrnuje v celé své šíři rozmanitost sochařské tvorby od drobných studií přes portréty, ženské akty až k monumentálním plastikám pro architekturu. Pracoval s cínem, dřevem, plechem, pískovcem a zušlechtěným betonem. Byl věrný tradici zakladatelů současného českého moderního umění, kteří přijali metodu kubismu. V portrétní práci se Petr Šturma vypracoval k osobitému pojetí, v němž se povinnost vystižení reálné podoby a duševního charakteru modelu slučuje s úsilím vyjádřit tvar v co nejjednodušších objemech. Právě na portréty se zaměřuje výstava v lapidáriu Šolcova statku.
Výstava trvá od 1. května do 30. června 2014.Galerie Karla Samšiňáka: JANA VACKOVÁ – GRAFIKA
Plzeňská rodačka Jana Vacková se zabývá velkým množstvím nejrůznějších forem výtvarného umění – užitou i volnou grafikou, obzvláště litografií, malbou, ilustrací a fusingovaným sklem. Věnuje se ilustrování dětských knih, knih pro dospělé a učebnic. Okrajově se zabývá i textilem, aradekorem a textilními kolážemi. Zúčastnila se mnoha samostatných i kolektivních výstav a její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Čechách i zahraničí. Výstava je výběrem toho nejlepšího z jejího bohatého grafického díla.
Vernisáž: 1. července 2014 od 14:00 v Galerii Karla Samšiňáka na Šolcově statku.Lapidárium: KURT GEBAUER – LAPIDÁRNĚ
Po loňské výstavě soch Olbrama Zoubka se v lapidáriu Šolcova statku objevuje dílo dalšího z nejvýraznějších českých sochařů – Kurta Gebauera (* 1941). Už od šedesátých let se etabloval na výtvarné scéně jako ironický autor svérázného rukopisu, v sedmdesátých a osmdesátých letech se distancující od tehdejšího oficiálního proudu výtvarného umění. Od roku 1992 je profesorem (dnes emeritním) na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Přestože je populární mezi širokou veřejností zejména pro své trpaslíky, jeho doménou nejsou jenom oni a figurální objekty obecně. Řada veřejných prostor v Čechách i zahraničí je osazena jeho exteriérovými instalacemi. Vítejte tedy i vy ve státě Gebauer a přijďte si posunout hranice svých norem.
Vernisáž: 4. července 2014 od 13:00 v Lapidáriu na Šolcově statku.Dům s pečovatelskou službou: AUTISMUS V ŘÍŠI SLOV
Stojí mimo normu, chovají se divně, jsou jiní, vybočují. Lidé s autismem. O jejich světě víme jen tolik, kolik nám řeknou oni sami. Nikdo jiný jej nezažije, nikdo se do jejich krajiny nepodívá, nikdo jiný jí nerozumí. Literární a tvůrčí talent může být ale dán každému, bez ohledu na pohlaví, věk, zaměstnání, koníčky anebo diagnózu. V expozici ve dvoraně domova s pečovatelskou službou můžete nahlédnout do světa, který je stejně bohatý jako ten náš. Je ale jiný.Městská knihovna Fráni Šrámka: PLAKÁTY JANA SCHMIDA
Výstava v sobotecké knihovně představí plakáty, které vytvořil pro Studio Ypsilon jeho zakladatel Jan Schmid. Veřejnosti je tento režisér, výtvarník, herec, spisovatel, dramatik a pedagog znám hlavně jako vůdčí osobnost Ypsilonky, která funguje pod jeho vedením již 50 let. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Karla Štipla a zabýval se taktéž sklem či knižní ilustrací. Kromě plakátů a programů navrhuje i divadelní kostýmy. Jan Schmid rovněž společně s Janem Lukešem moderuje literární pořad Třistatřicettři vysílaný v České televizi.

výlet
Učitelská základna EXOD pořádá VÝLET DO LIBUNĚ. Zde navštívíme místní faru (působiště pátera Antonína Marka, přítele a spolupracovníka Josefa Jungmanna) a také výstavu obrazů Františka Kavána.
Odjezd ve středu 2. 7. v 13:00 od budovy Základní školy. Pro zájemce mimo EXOD je cena výletu 100 Kč.

jarmark
V sobotu 5. července proběhne TŘEŠŇOVÝ JARMARK. Od 7:00 se na náměstí můžete těšit na regionální produkty a rukodělné výrobky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':