Databáze českého amatérského divadla

Texty: SLÍŽEK, David: Jiráskův Hronov (2015) došel do zlomového bodu. AS 11.8.2015

Jiráskův Hronov došel do zlomového bodu

V jakém termínu proběhne příští JH? Jak to bude s ubytováním? A je budoucnost JH ohrožena? Ještě než letošní festival úplně skončil, sešel se k prvnímu hodnocení Festivalový výbor, který stanovuje celkovou koncepci festivalu a sleduje průběh příprav a průběh samotného JH. O jeho závěrech jsme mluvili s programovou ředitelkou JH Simonou Bezouškovou.

Činoherní | Dětské | Experimentální | Hudební | Loutkové | Poezie | Pohybové | Rozhovory | Studentské

Kdo ve Festivalovém výboru vlastně zasedá?
Členem jsou samozřejmě zástupci Ministerstva kultury ČR, dále NIPOS, města Hronova, KIS Hronov a pak občanská sdružení s celostátní působností – SČDO, VSVD, ADA, UNIMA, KPU ČR, SADAS – a své místo v něm má i české středisko AITA/IATA a Královéhradecký kraj. Jednání, které probíhá na konci JH, není hodnocením v pravém slova smyslu, protože tu rhodně nehodnotíme třeba program, to si necháváme až po zhodnocení jednotlivými odbornými radami a po výsledku dotazníkového šetření u seminaristů. Mluvíme především o organizaci a stanovujeme si zásadní body, které budeme projednávat na dalším jednání na podzim.

Co zaznělo k letošnímu ročníku? Co se povedlo a nepovedlo?
Zásadní bod letošního jednání se odvinul od článku Petra Christova Last Call, Hronov, který vyšel ve Zpravodaji číslo 6. Prezentoval v něm názor nejen svůj, ale i řady dalších lidí. Místní organizátoři, všichni ti „neviditelní lidé“, bez kterých by festival vůbec nemohl fungovat, tzn. technici, lidé v zákulisí, v informačním centru a podobně, si jej bohužel vysvětlili jako kritiku své práce. Petr upřesnil, že to tak rozhodně nemyslel. Podle něj by se ale organizátoři měli více zamyslet nad budoucností, směřováním a rozvojem festivalu. Letos došlo k tomu, že JH narazil na jisté mantinely, které se nejvíce projevily v oblasti ubytování. Festival přišel o bydlení na internátu hotelové školy a musel soubory ubytovávat v Náchodě, což narušilo festivalovou atmosféru a možnost setkávání účastníků s tvůrci. Návštěvníci jsou pak ubytovaní ve Velkém Poříčí, což v několika případů vedlo k tomu, že se odhlásili ze seminářů, nebo na JH vůbec nepřijeli.

Bude se v tomto směru dít něco konkrétního?
Kdyby existovalo jednoduché řešení a bylo třeba možné do příštího roku vystavět hotel o kapacitě 220 lůžek, které nám v tuto chvíli chybí, nemuseli bychom nic řešit. Situace je bohužel mnohem složitější, Hronov je malé šestitisícové město a je otázka, jestli je tady vůbec možné zajistit pro JH ubytovací kapacity, které by zároveň byly využitelné během zbytku roku.

K čemu festivalový výbor v této otázce došel?
Část Festivalového výboru se shodla na tom, že JH jako mezidruhová přehlídka došel do bodu, kdy je nutné se zastavit a do hloubky analyzovat potřeby a možnosti festivalu. Nejde jen o to vyřešit příští ročník, ale opravdu se zamyslet nad fungováním JH v dlouhodobějším horizontu. Ředitelka NIPOSu Lenka Lázňovská řekla, že NIPOS je ochoten organizačně i finančně zastřešit zadání dvou analýz. Jedna by se měla týkat financí a ta druhá obsahu, možností, potřeb a dalšího směřování JH.

Tak uvidíme, co z nich vyplyne. Jak letošní ročník JH hodnotíš ty?
V programu bylo hlavní novinkou zařazení folklórního souboru. A mám velkou radost z toho, že představení bylo velmi pozitivně přijato, dokonce jsem už dostala několik požadavků, aby byl folklór do programu zařazen i v příštích letech. S pozitivními ohlasy se setkala i Večerní chvilka poezie. Zafungovalo to, co jsme si s Renatou Vordovou vytkly za cíl: ukázat lidem, jak funguje dnešní moderní umělecký přednes, o kterém má řada z nás asi zkreslenou představu. Organizační novinkou byly elektronické přihlášky na semináře, které myslím s povděkem kvitují jak organizátoři, tak seminaristé. A povedla se i změna místa stravování. Přestože se na začátku někteří děsili pojmu „školní jídelna“, ukázalo se, že i tam se dá dobře najíst. Navíc mají seminaristé všechno v centru města – ubytování, semináře, stravování a až na Sokolovnu i všechny hrací prostory.

Jak se osvědčili nováčci mezi lektory?
Měli jsme celkem tři a všichni myslím byli výborní – Markéta Šafáriková vedla scénografický seminář, Kateřina Chalupníková dětský seminář a vedení dramaturgického semináře se zhostila Kateřina Menclerová. S tou jsem řešila něco, co se mi na JH ještě nestalo: seminaristé žádali, aby v sobotu mohli mít místo předváděček ještě seminář. Myslím, že takový zájem je na udělení speciálního diplomu.

JH se letos snažil jít s dobou a lépe fungovat na sociálních sítích – co to přineslo?
Facebooková stránka začala fungovat díky Jakubu Mikundovi, který je pro mě něčím jako přírodním úkazem. Je původem z Hronova a je to velký patriot. Původně facebookovou stránku založil a předal místním organizátorům. Pak byl trochu smutný z toho, že skomírala, a měl výhrady i k celkové internetové propagaci JH. Několik měsíců usiloval o to, aby ji mohl vylepšit a odvedl pak velkou spoustu práce. Jakub už má vymyšlenou koncepci nejméně na příští dva roky. Vedle elektronické přihlášky na semináře chce zavést třeba i elektronickou objednávku vstupenek a ubytování. Rád by vylepšil i oficiální stránky festivalu. A všechno to dělá úplně zadarmo.

Zbývá poslední otázka: kdy proběhne JH 2016?
Termín pro příští rok je pro seminaristy od 29. července do 6. srpna 2016. Oficiálně festival proběhne od 30. července.

Autor: David Slížek
seminare-poradane-nipos-1uajp
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':