Databáze českého amatérského divadla

Texty: PILAŘ, Jakub: 2. ročník přehlídky amatérského divadla Nučický Kahan. AS 27.10.2015.

2. ročník přehlídky amatérského divadla Nučický Kahan

Ochotnický spolek ŽUMPA (Žebravé umělecké panoptikum) z Nučic uspořádal 10. října 2015 druhý ročník přehlídky amatérského divadla s názvem Nučický Kahan. V rámci přehlídky byla vyhlášena divácká anketa jejímž vítězem se stal dětský soubor Tři boty ze ZŠ Třebotov.

Činoherní | Hudební

Příjemný divadelní den započal v Nučicích již v dopoledních hodinách představením Hlavně nečaruj aneb kniha kouzel fuč divadelního spolku Gaudium z Radotína. Spolek fungující od roku 2006 pobavil všechny děti v sále chytrou, nápaditou a skvěle herecky zvládnutou pohádkou a místy se i dospěláci obávali zda vše dobře dopadne. (více na www.spolekgaudium.cz)

Druhým představením v dopoledním bloku bylo již zmíněné vítězné představení Pro Pána Krále Třebotovského souboru Tři boty. Pod vedením paní Makovcové a paní Barnové vznikají v Třebotově hravé inscenace, v nichž se snoubí dětská přirozenost a autenticita dotažená k herecké plastičnosti s nápaditým a přesným tvarem. Soubor Tři boty je pravidelným účastníkem divadelních přehlídek po celé České republice, např. Dětská scéna Stochov, Trutnov, Nové Strašecí, Svitavy a též té největší Jiráskova Hronova. V létě 2014 se divadelní soubor Tři boty zúčastnil Celosvětového festivalu dětského divadla v Lingenu v Něměcku. (více na www.zstrebotov.cz)

Po krátké obědové pauze pokračoval festival posledním představením pro dětské publikum. Především menším dětem se předvedl pan Vodníček s hravým loutkovým představením O obrovi, který uměl čarovat. Spojení krásných historických loutek, hry na kytaru a dynamického hereckého výkonu představitele Vodníčka zaujalo všechny přítomné.

Odpolední blok her pro dospělé odstartovalo známé umělecké sdružení Marvin z Prahy. Po loňském účinkování s hrou Jiřího Suchého s názvem Chick přijeli pražští herci s osvědčenou autorskou hrou HoHoHó, kterou předvádějí na divadelních prknech od roku 1998. V historii u. s. Marvin je nutné vyzdvihnout především nazkoušení představení Milana Uhdeho Zubařovo pokušení, nominované na Jiráskův Hronov. (více na http://usmarvin.praguesoft.cz)

Přehlídka Nučický Kahan byla svědkem jedné premiéry a to přímo od domácího a pořádajícího ochotnického spolku ŽUMPA. Uvedli jsme krátkou jednoaktovku Čtyři od našeho oblíbeného autora Arkadije Timofejeviče Averčenka. Soudě podle milého potlesku obecenstva soudíme, že se premiéra povedla a již teď chystáme další reprízy. Nejbližší se uskuteční v rámci přehlídky Kaškova Zbraslav 28. 11. 2015. (více na www.zumpa.webzdarma.cz)

Zajímavé autorské představení Třetí do páru uvedl Divadelní soubor Máj z Prahy. Již od 50. let 20. století funguje tento tradiční pražský soubor, jež má v současné době v repertoáru několik pohádek ale i večerní představení. Pravidelně se účastní přehlídek amatérského divadla např. Chudé divadlo, Karlínské jeviště, POPAD či Radotínská radost. (více na http://divadlomaj.cz)

Příjemným zpestřením festivalu byla ukázka divadelní improvizace v podání divadelního spolku TERNO (dříve Chrchel) z Prahy. Z 45 minut stanovených v oficiálním programu přehlídky se nakonec stal téměř dvojnásobek a diváci si improvizační umění aktérů užívali. Zajímavé bylo zapojení samotných diváků tím, že hráčům (improvizátorům neříkáme herci ale hráči) stanovovali téma improvizace a též prostředí v které se bude odehrávat. Vznikaly tak zcela absurdní a velmi vtipné situace, jako třeba improvizace na téma „Historie sandálů pod železničním mostem“ a podobné. (více na https://www.facebook.com/divadloterno)

Druhý ročník přehlídky amatérského divadla Nučický Kahan byl uzavřen hrou Kazimíra Lupince (divadlo V.A.D. Kladno) Hotel Inferkontinental zdramatizovanou jedním z nejtradičnějších a nejvýznamnějších amatérských divadel v Praze divadlem Refektář z Jinonic. S divadlem Refektář úzce souvisí činnost Amatérské divadelní asociace, která pořádá nejen významné amatérské divadelní přehlídky ale též provozuje dramatickou školu pro širokou veřejnost. (více na http://divadlorefektar.sokoljinonice.cz a http://www.ada-divadlo.cz)

Podzimní divadelní den v lidovém domě v Nučicích se velmi povedl. Diváci, kteří přehlídku navštívili (byly jich necelé dvě stovky) odcházeli spokojeni a naplněni divadelními zážitky. Již teď plánujeme třetí ročník a doufáme, že se bude líbit jako dva předešlé.

Za ochotnický spolek ŽUMPA

Jakub Pilař

Více o činnosti ochotnického s ŽUMPA a plánovaných představeních naleznete na www.zumpa.webzdarma.cz

Autor: Jakub Pilař
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':