Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŽUMBERA – Skorodivadlo, J. Břehový: Sborovna; Skoronarváno, M. Doležalová a J. Ryšánek Schmiedtová: Vzpoura nevěst, 2015

Vladimír Gardavský: Dvě komedie uvádí nově spolek Žumbera

Podobně jako v nedávné době Chlupatej kaktus i divadelní soubor Žumbera uvedl v plzeňském Divadle Dialog v jednom měsíci v premiéře dvě nové inscenace.
Tvůrčí skupina Skorodivadlo představila v režii Aleny Křivancové hořkou komedii Jaromíra Břehového Sborovna. Autor napsal hru pro amatérský soubor, který vede ve Žluticích na Karlovarsku, o její kvalitě svědčí, že se již objevila i na profesionální scéně. Oproti klasickým příběhům Jaroslava Žáka ze středoškolského prostředí zaměřuje se Břehový výhradně na učitelský sbor kdysi respektovaného zemědělského učiliště, jehož pedagogové řeší problémy nejen s nezvladatelnými žáky v čele s postrachem Pivoňkou, nevycválaným synem rodičů sponzorujících školu. Černá komedie s groteskními až absurdními rysy je zároveň nemilosrdným podobenstvím naší společnosti, diváky baví a zároveň je upozorňuje, v čem to žijeme. Přes jistou premiérovou nervozitu dali herci vyniknout vtipným dialogům a v komediální nadsázce výrazně odstínili své postavy, ať už se jedná o měkkého, zkorumpovaného ředitele (Emil Hlavička), pracovitou Janu (Petra Bartičková), ambiciózní a okolí doslova tyranizující Šárku Hanych (Jitka Kovaříková), prostořekou Ritu (Alena Křivancová), dobrosrdečnou Petru (Petra Zoubková), pro bylinky a zdravou výživu horující Ivu (Milada Drápalová), cynického glosátora dění Ivana (Radomír Kozler) či naivní posilu z církevního gymnázia Leu (Tereza Buchtová). V roli špehujícího školníka alternují Radek Martínek a Václav Vaníček. Po zidealizovaném zažehnání všech nespravedlností zůstává memento: Pozor! Pivoňků bude čím dál víc.
Tvůrčí skupina Skoronarváno zase nastudovala v režii Kristiny Kohoutové svěží komedii Vzpoura nevěst, kterou napsaly Michaela Doležalová a Janka Ryšánek Schmiedtová nejen o ženách a nejen pro ženy. Jiskřivá satira si bere na paškál předsvatební mašinerii, která je především velkým byznysem. Ocitáme se ve svatební agentuře Bereme se, jejíž suverénní majitelka doktorka Zapletalová (Veronika Kurcová) se zaklíná tradicí, profesionalitou a pozitivními referencemi. Její kurz Já na to mám! zaměřený na zvládání stresu, osobnostní rozvoj nevěst a vztahové poradenství navštěvuje přepestrá klientela – po exotické svatbě toužící Petra (Kristýna Sladomelová), nešťastnice Romana (Kristina Kohoutová) chystající se provdat potřetí a naposled, babička Jana (Vlaďka Kurcová) přihlášená vnučkou na výcvik pro obnovení manželského slibu po padesáti letech, korpulentní Marie (Romana Kurcová) nesnášející se s budoucí tchýní a trvající na vydatné stravě a vyrovnaná, nadhled nepostrádající hvězda pornofilmů Hana (Veronika Brankov). Nenásilně ztvárnil bezbranného Marka před jeho vstupem do registrovaného partnerství Ondřej Baumrukr. Scénická mozaika nácviku modelových situací drží pohromadě, herci jsou se svými postavami sžiti, a proto se jim daří nenuceně uplatňovat řadu bonmotů.
Obě inscenace si bezpochyby najdou své vděčné diváky.

Vladimír Gardavský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':